Vigtigste

Encephalitis

Paracetamol - som hjælper og instruktioner til brug. Sådan tages paracetamol hos børn og voksne

En velkendt og meget populær medicin på det russiske og udenlandske marked er Paracetamol. Værktøjet sælges i ethvert apotek uden recept, kan bruges til at eliminere mange lidelser. Der er en medicin i hvert hjem. Find ud af, hvad Paracetamol behandler, hvordan det virker på kroppen, i hvilke former det produceres.

Hvad er Paracetamol?

Medicinen optrådte på hjemmemarkedet i 80'erne i det forrige århundrede og erstattede derefter forbudt aspirin. Værktøjet blev straks populært på grund af dets effektivitet, overkommelige pris, en bred vifte af effekter, fremragende tolerance hos børn, voksne. Efterhånden som dets popularitet voksede på apoteker, dukkede lægemiddelindstillinger op i suppositorier, kapsler, sirup, pulver til opløsning, rektal suppositorier.

Hvad er paracetamol til? Medicinen er inkluderet i gruppen af ​​smertestillende medicin, hjælper med mild, moderat smerte, eliminerer syndromer af forskellig oprindelse. Værktøjet aflaster krampe, feber forbundet med infektiøse og inflammatoriske sygdomme, feber fra 37 grader og derover. Medicinen anbefales til tandpine, hovedpine, myalgi, ubehag under menstruation. Derudover normaliserer medicinen blodtrykket, hjælper med acne, en tømmermænd.

Paracetamol-handling

Medicinen er en svag hæmmer af prostaglandin-biosyntese, og dens blokerende virkning falder hovedsageligt på centralnervesystemet. Hvordan fungerer paracetamol? På grund af virkningen på det centrale nervesystem har lægemidlet den vigtigste virkning på centre for termoregulering, smerter: det blokerer for produktion af prostaglandiner, virker på hjernens område, der er ansvarlig for varme, kulderystelser. Jævnt fordelt begynder medicinen at virke på 20-30 minutter. efter at have taget. I dette tilfælde har tabletter ingen indflydelse på fordøjelseskanalen, vand-saltbalancen.

Paracetamol-tandpine

Lægemidlet er kendt for sin evne til at eliminere forskellige typer smerter, men du skal huske, at det ikke kan tages regelmæssigt. Hjælper Paracetamol tandpine? Ja, hvis du nøje følger instruktionerne, skal du ikke have kontraindikationer. I tilfælde af tandpine skal paracetamol drikkes efter måltider med vand eller mælkedrikke. Hvis en person tager medicinen alene, uden recept fra en læge, anbefales det at tage højst 1 g ad gangen.

Lægemidlet eliminerer symptomet, men lindrer ikke årsagen til smerten. Hvis middel ikke har den ønskede effekt, bør du ikke kombinere stoffet med lignende medicin - det er bedre at overveje stærkere analgetika. Tabletter skal gives til børn med forsigtighed, helst efter konsultation med en læge. Ellers bør behandlingsvarigheden ikke overstige 3 dage.

Hjælper Paracetamol med hovedpine?

Analgetikum klarer sig perfekt med ømme, skarpe, dvælende hovedpine. Paracetamol er meget effektiv mod tryk: efter indtagelse af medicinen begynder det at udvide karene, hvilket gør dem elastiske, fleksible og gendanner blodgennemstrømningen. Med migræne og andre typer smerter bedøves lægemidlet ved at reducere syntesen af ​​celler, der er ansvarlige for ubehagelige fornemmelser. Lægemidlet vaskes kun med vand. Te, kaffe, sodavand kan forårsage leverproblemer.

Den anbefalede dosis er højst 1000 mg pr. Dosis. Hver dag må ikke tage mere end 4 gange, medmindre andet er ordineret af en læge. Værktøjet er praktisk at bruge til enhver kategori af patienter: for børn fra 3 år er lys, sirup egnet til teenagere og voksne - tabletter. Det er bedre at konsultere en specialist, så han vælger medicinenes form, ordinerer doseringen i henhold til alder, vægtkategori.

Paracetamol fra en tømmermænd

Hvis der efter at have drukket en for stor mængde alkohol en hovedpine, overdreven sveden, tør mund er disse tabletter med til at tackle disse symptomer. Lægemidlet bør tages som en nødsituation, fordi det er i stand til at eliminere de ubehagelige manifestationer af en tømmermænd, men ikke kan neutralisere virkningen af ​​acetaldehyd eller hjælpe kroppen med at tackle virkningen af ​​forgiftning. Paracetamols virkningsmekanisme er sådan, at det forårsager en bedøvelseseffekt, hvilket forbedrer trivsel. Det er vigtigt, at produktet ikke forårsager kvalme, ikke irriterer maven.

Paracetamol til forkølelse

Lægemidlet er kendt for sin antiinflammatoriske virkning og et minimum af bivirkninger. Med en forkøling hjælper paracetamol med at reducere temperaturen så hurtigt som muligt ved at virke på centralnervesystemet og aktivere processerne med termoregulering i hjernen. Derudover letter det hoste, blødgør halsen og hjælper med at aktivere kroppens forsvarsmekanismer. Det er vigtigt at huske: denne medicin er ikke et antibiotikum, ikke et kosttilskud og ikke et vitamin. At være et symptomatisk stof, det eliminerer symptomerne, men SARS helbreder ikke forkølelsen.

Paracetamol ved temperatur

Hjælper paracetamol med temperaturen? Er altid! Det anbefales at sænke temperaturen med en medicin, hvis numrene på termometeret viser over 38, føler personen sig tilfredsstillende. Paracetamol er et antipyretikum, det skal bruges til at forhindre feber, forbedre trivsel. Medicinen indeholder ikke yderligere kemikalier, derfor er den relativt sikker for voksne og børn. Det er bedre at bruge i tabletter en gang i en dosis på 500 mg pr. Dag - højst 4 g.

Paracetamol til menstruation

Hvis menstruation er smertefuld hver gang, kvinden føler sig ekstremt syg, er det bedre at bruge ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Paracetamol til smerter under menstruation anbefales at begynde at drikke 2-4 dage før starten for at forhindre ubehag. Brug under menstruation vil reducere smerter markant, have en betændelsesdæmpende virkning og lempe de indre muskler.

Acne Paracetamol

For at kurere acne er det ikke nok at rengøre dine porer og vaske dit ansigt ofte. Et simpelt præparat kan bruges til at behandle hudproblemer. Hvad gør paracetamol? Medicinen har en let antiinflammatorisk virkning, men oral indgivelse har ikke den rette virkning. Det er bedre at bruge stoffet eksternt. For at gøre dette, knus et par tabletter, fortynd med vand, omrør alt ind i en flydende opslæmning og anvend på problemområder.

Video: hvad Paracetamol bruges til

Anmeldelser

Julia, 26 år. I barndommen er ikke alle medicin tilladt, så som en god mor skal jeg nøje vælge medicinen. Det værktøj, der altid findes i vores medicinskab, er Paracetamol. Medicinen kan altid bruges til at behandle akutte luftvejsvirusinfektioner hos et barn hos en mand. Meget god og hurtig, det reducerer temperaturen, reducerer hovedpine.

Eugenia, 44 år Hun tvivlede i lang tid: paracetamol - hvad hjælper virkelig? Troede på, at han eliminerer temperaturen og alt sammen. For et år siden begyndte jeg at drikke det efter indikationer og fandt ud af, at produktet har et bredt spektrum af handling. Medicinen hjælper med migræne, hjælper med smertefulde perioder, lindrer tilstanden med tømmermænd. Sørg for at holde det derhjemme..

Vera, 31 år gammel, lider i mine perioder: frygtelige smerter, dårligt helbred, jeg går på toilettet med frygt. Hun brugte aspirin i flere år, men da hun fandt ud af, at han tyndede blodet, skiftede hun til Paracetamol. Jeg hørte, at gynækologer ofte ordinerer disse piller til deres patienter, så jeg besluttede at prøve det. Værktøjet er let at bruge næsten uden kontraindikationer.

Farligt paracetamol. Er det muligt at dø af et populært smertemedicin?

Roszdravnadzor advarede russerne om farerne ved paracetamol. Den samme smertestillende og antipyretisk medicin, som sandsynligvis er velkendt for alle, der nogensinde har haft en forkølelse, influenza, SARS eller andre infektioner.

Afdelingen er bekymret for, at medicinen er populær, men patienterne ved for lidt om det. Lederen af ​​Roszdravnadzor Mikhail Murashko opfordrede læger til at advare folk om mulige komplikationer, når de ordinerer paracetamol.

”I tilfælde af overdosering og brug af medikamenter som paracetamol er en leverkomplikation og toksisk virkning mulig, derfor bør læger advare patienten, når de ordinerer det,” sagde Mikhail Murashko.

Sådanne uventede nyheder kan muligvis advare. Hvorfor huskede Roszdravnadzors chef pludselig om denne medicin og besluttede at advare om dens fare? Vi vil forstå, hvad paracetamol er, og om det kan skade os til døden.

Desværre er der triste nyheder relateret til dette stof. Så amerikanske læger fandt ud af, at at tage paracetamol truer kvinder med infertilitet, og hos gravide kan det forårsage spontanabort. Udover, blev rapporteret, at brugen af ​​dette antipyretikum kan føre til forstyrrelser i udviklingen af ​​nervesystemet hos nyfødte.

Ikke desto mindre fortsætter alle med at bruge dette stof..

- Paracetamol blev syntetiseret for 141 år siden. Oprindeligt blev det antaget, at stoffet kunne forårsage blodsygdomme, men i 1947 tilbagevendte amerikanske forskere disse data, sagde Anastasia Levchenko, en læge ved Medical Center-netværket af medicinske centre. - Nu er dette over-the-counter mild smertestillende middel (smertestillende middel - ca. liv), der hører til gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler, anerkendt af Verdenssundhedsorganisationen som en vigtig medicin.

På alle fronter

Ifølge analytikere hos Yandex er paracetamol en af ​​de tre ledere blandt de mest populære lægemidler blandt webbrugere. Og ifølge den analytiske virksomhed DSM Group rangerede dette stof i 2016 på tredjeplads blandt de mest populære smertestillende midler.

Paracetamol hører til klassen af ​​smertestillende midler, mens det har en antipyretisk og endda mild antiinflammatorisk virkning. Virkelig et næsten universelt middel. Det er også ret operationelt. Lægemidlet begynder at virke inden for cirka en time efter indtagelse af det - for en medicin betragtes dette som en meget hurtig effekt.

Nogle mennesker begynder med det første tegn på forkølelse at drikke paracetamol, hvis det er tilfældet. Læger minder om, at paracetamol ikke er et middel til at forhindre influenza og forkølelse. Denne medicin øger ikke immuniteten. Og hvis du drikker det som vitaminer af en eller anden grund, ødelægger du kun dit helbred.

Indikationer for at tage paracetamol - smerter (inklusive hovedpine og tandpine, efter forbrændinger og kvæstelser), feber. Blandt de kontraindikationer, der er anført i instruktionerne, er overfølsomhed over for komponenterne i stoffet (en standardadvarsel for alle stoffer), lever- og nyresygdomme, anæmi og alkoholisme.

Læger tilføjer tredje trimester af graviditeten og ammeperioden til denne liste. For børn er der næsten ingen begrænsninger for at tage dette stof. Det eneste - for børn under 12 år anbefales flydende former af paracetamol (for eksempel sirupper) og ikke tabletter.

Nu om bivirkningerne. Når du tager paracetamol, kan der forekomme en allergi i form af udslæt eller angioødem (udvidelse af ansigt eller lemmer). Kvalme er mulig ved langvarig brug - betændelse i leveren og nyrerne. Blødninger, anæmi (sænket hæmoglobin i blodet), agranulocytose (nedsat niveau af hvide blodlegemer i blodet), trombocytopeni (mangel på blodplader i blodet) kan også forekomme..

Paracetamol som helhed er "venlig" med mange andre lægemidler - det vil sige absorberes normalt, hvis du tager noget andet. Men lægen vil fortælle dig nøjagtigt om den rigtige kombination. Husk at nævne alle de lægemidler, du allerede tager, når lægen ordinerer paracetamol. Så du kan undgå ubehagelige overraskelser.

I mellemtiden kan man uden læge sige med fuld tillid, at det bestemt er umuligt at tage paracetamol samtidig med alkohol. Her er et uddrag fra instruktionerne til stoffet: "For at undgå giftig leverskade, bør paracetamol ikke kombineres med alkoholholdige drikkevarer, og det bør også tages af personer, der er tilbøjelige til kronisk alkoholforbrug".

Faktisk er den største fare for paracetamol, at lægemidlet næsten fuldstændigt behandles i leveren. Hvis du giver for meget stress på dette organ, vil cellerne simpelthen kollapse.

- En overdosis paracetamol kan forårsage levercelledød. Derfor kan ukontrolleret indtagelse af dette lægemiddel i høje doser og i lang tid føre til hepatitis og skrumpelever i leveren, ”forklarede Anastasia Levchenko, en fast læge ved Medskan Medical Center.

Instruktionerne for paracetamol viser sådanne symptomer på overdosering: blekhed i huden, anorexia, kvalme, opkast, hepatonecrosis (levervævsdød). Som en behandling tilbyder instruktionen gastrisk skylning og aktivt kul. Men det er åbenlyst, at i tilfælde af nekrose i levervævet med et kul det usandsynligt vil blive reddet - hvis du ikke straks konsulterer en læge, kan en person dø af indre blødninger.

Hvorfor betale mere?

I verden er der hundredvis af medikamenter, der inkluderer paracetamol. Blandt de mest populære i vores land er Teraflu, Fairvex, Rinza og mange andre.

- Patienter tager normalt alle disse lægemidler mod forkølelse og influenza. Ud over paracetamol inkluderer disse lægemidler flere komponenter. Den mest ufarlige af dem er C-vitamin, resten er kemiske elementer fra tredjepart, der faktisk ikke har nogen terapeutisk virkning, ”forklarede børnelæge Anastasia Pribylnova. - Det vil sige, at kun paracetamol helbredes for alt dette, resten fjerner de maksimale symptomer, men dette er ikke en behandling. På samme tid kan simpel paracetamol på et apotek købes for 10 rubler, og prisen for emballering af et lægemiddel med dets indhold når flere hundrede rubler.

Generelt taler læger om paracetamol meget roligt: ​​hvis du følger alle anbefalingerne, må du ikke krænke doseringen og kun tage medicinen i tilfælde, hvor der virkelig er behov, så er alt i orden.

Paracetamol-tabletter til børn: brugsanvisning og dosering i forskellige aldre

Der er meget få mennesker, der aldrig har haft influenza og ARI. Ofte er den største del af befolkningen syg i efteråret og vinteren, når gaden regner og kølig.

Alle kender en ondt i halsen, hovedpine, hoste, løbende næse, feber. Jeg vil hverken arbejde eller slappe af. Det er vanskeligt at sove, fordi den snerpet næse og den høje kropstemperatur plager dig. I sådanne situationer gemmes paracetamol-tabletter til voksne. Brugsanvisning, hvad der hjælper, sammensætning, dosering - vi taler alle om dette i artiklen.

Beskrivelse og handling

Paracetamol er ikke en nyhed inden for det farmaceutiske område. Det er blevet brugt til behandling siden 1893. Dette er et af de sikreste ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler..

Lægemidlet har næsten ingen effekt på cyclooxygenase eller COX, der produceres i perifere organer og væv. Derfor har det færre bivirkninger end andre NSAID'er..

Medicinen irriterer ikke maveslimhinden, fører ikke til krænkelse af vand-mineralsk metabolisme.

På samme tid påvirker lægemidlet COX, der produceres af hjernen, som bestemmer de antipyretiske og smertestillende egenskaber. Evnen til at påvirke lægemidlets inflammatoriske processer er næsten fraværende.

Paracetamol absorberes godt fra mave-tarmkanalen, derfor er tabletdosisformer sammen med rektale suppositorier mest foretrukne.

Lægemidlet virker hurtigt, og efter 30 minutter efter indtagelse observeres dets højeste koncentration. Handlingen varer op til 4 timer.

Den manglende effekt, når du bruger Paracetamol, er grunden til øjeblikkelig lægehjælp.

Hvis du vil vide, hvordan man behandler herpetisk ondt i børn, anbefaler vi at du læser vores publikation.

Den følgende artikel vil tale om symptomer og behandling af akut pyelonephritis hos børn..

Årsagerne og metoderne til behandling af enuresis hos børn diskuteres detaljeret i dette materiale. Find ud af mere!

Paracetamol Extratab - brugsanvisning

Paracetamol Extratab-tabletter indeholder desuden askorbinsyre i en koncentration på 150 mg. Tilstedeværelsen af ​​C-vitamin øger effektiviteten af ​​middel mod forkølelse. Betingelser for brug:

  • drik 1 time efter at have spist;
  • ikke tage med alkohol og hepatotoksiske stoffer;
  • må du ikke tage med ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Kontraindiceret i gastrisk mavesår, intolerance over for ingredienser, akut cirrhose og hepatitis.

Indikationer

Lægemidlet bruges, hvis:

  • temperaturen steg til 38 ° C og derover (alder op til 5 år), op til 38,5 ° C (alder efter 5 år) og varer mindst 4 timer;
  • klager over tandpine, hovedpine, muskelsmerter.

Paracetamol er effektiv i virale infektioner (ARVI).

Anvendes også til skoldkopper, mæslinger, influenza, røde hunde, børnesår, efter kvæstelser og forbrændinger.

Det hjælper ikke med bakterieinfektioner, komplikationer af SARS, effekten er kortvarig eller fraværende.

Suppositorier Paracetamol - brugsanvisning

Paracetamol-baserede suppositorier bruges i pediatri. Paracetamol suppositorie dosering til børn under hensyntagen til aldersforskelle.

AlderVægtEnkelt dosis (mg)
3-12 måneder6-8 kg60-125
1-5 år8-16 kg125-250
5-12 år gammel16-32 kg250-500
over 12 år gammelMere end 60 kg500-1000

Indtast suppositorier højst 4 gange om dagen med et interval på 4-6 timer.


Du skal bruge lys under sådanne forhold:

  • temperatur fra 38 grader;
  • tandpine smerter;
  • hovedpine.

Stearinlys skal opbevares på et køligt sted, inden brug skal varmes den individuelle emballage i hånden. Påføringsmetode - åbn plastemballagen og indsæt den i anus.

Vigtig! Hvis barnets kropstemperatur er over 39,5 grader, er det farligt at bruge stearinlys! På dette stadium er karene krampagtige som et resultat af hurtig centralisering af blodcirkulationen. Derfor absorberes de aktive komponenter i produktet!

Kontraindikationer

Listen over kontraindikationer er lille i sammenligning med andre lægemidler. Dette inkluderer:

  • individuel intolerance;
  • alder op til 2 år;
  • sygdomme i fordøjelseskanalen med dannelse af mavesår og erosion, maveblødning, betændelse, aktiv blødning;
  • progressive patologier i nyrerne, leveren, svære former for insufficiens i disse organer;
  • intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er;
  • hyperkalæmi (højt kalium i blodet).

Regler for skrivning af opskrifter på latin

Ifølge traditionen består den europæiske opskrift på latin af tre dele:

  1. Recepten begynder med forkortelsen Rp og betyder "opskrift." På latin betyder det "tage". Endvidere skrives navnet på lægemidlet og antallet af enheder af det aktive stof, der udelukkende er skrevet i det latinske beskyldende tilfælde, med undtagelse af navnene på de ingredienser, hvor det genitive bruges. Navn på kommercielle stoffer citeres normalt.
  2. På den anden linje forkortes Da tales-doser, som oversættes som "give disse doser i mængde." Efter skiltet nr. Er det angivet, hvor meget der skal udstedes.
  3. På den tredje linje er skrevet S (Signa), som er oversat fra latin til "udpege". Signatur er en vigtig del af opskriften. Hun henvises til patienten og forklarer, hvordan man bruger medicinen. I modsætning til de foregående dele er underskriften skrevet på det nationale sprog.

Interessant! Latinske forkortelser og dårlig håndskrift fra læger kan være en kilde til medicinske fejl. Ifølge en rapport fra Institute of Medicine, National Academy of Sciences i Amerikas Forenede Stater, forårsager ulæselige håndskrifter, om end indirekte, 7.000 mennesker død årligt.

Hvor meget og hvordan man giver

Det maksimale behandlingsforløb er:

  • op til 6 år - 3 dage;
  • efter 6 år - 5 dage.

Hvilken dosis paracetamol i tabletter er nødvendig for børn, hvordan man tager medicinen?

Når man ordinerer dosis, styres de ikke efter alder, men af ​​babyens vægt. 10-15 mg aktivt stof er ordineret pr. 1 kg.

En enkelt dosis Paracetamol i tabletter til børn, der vejer 10 kg, er 100-150 mg (0,1-0,15 g) eller 1/2/3/4 tabletter med en dosis på 200 mg (0,2 g).

Gentagen modtagelse bør ikke ske før om 4-5 timer. Der er tilladt 4-5 modtagelser i løbet af dagen.

En sikker daglig dosis er op til 60 mg / kg krop. Dette betyder, at et barn, der vejer 10 kg pr. Dag, ikke bør gives mere end 3 tabletter på 200 mg.

For unge over 12 år, der vejer mere end 40 kg, er den maksimale enkeltdosis 1 g (5 tabletter på 0,2 g) dagligt - 4 g (20 tabletter på 0,2 g).

Paracetamol tabletter - brugsanvisning

I tabletter er hovedstoffet paracetamol (500 mg). Derudover indeholder lægemidlet sådanne komponenter:

  • stearinsyre (3,3 mg);
  • majs- og kartoffelstivelse (25,8 mg);
  • gelatine (1,4 mg);
  • organiske natriumforbindelser (24 mg).

Producenter tilbyder tabletter med en koncentration af den aktive ingrediens på 200 og 500 mg. Den første mulighed bruges til at normalisere temperaturen hos børn, og et mere koncentreret middel er til voksne.

Paracetamol tabletter til voksne

Brugsanvisning tillader brugen af ​​paracetamol-tabletter, hvis temperaturmålingerne måles over 38-38,5 grader ved måling af temperaturen. Optagelse er underlagt følgende regler:

  • enkelt dosering - 500-1000 mg (maks. to tabletter);
  • drik stoffet med rigeligt vand;
  • spis efter måltider, efter en halv time;
  • kursus - højst 5 dage;
  • højst 4 receptioner er tilladt pr. dag med intervaller på 4-6 timer.

Bemærk! For patienter, der er diagnosticeret med skrumplever i leveren med en krænkelse af organets funktionalitet, skal dosen vælges af lægen. Ved dysfunktion af dette organ er paracetamol's halveringstid 2 gange længere, hvilket skyldes, at den giftige belastning øges.

Paracetamol tabletter til børn - brugsanvisning

200 mg tabletter bruges til børn i nærvær af sådanne indikationer:

  • hypertermi;
  • hovedpine;
  • muskelsmerter og ledssmerter;
  • tandpine;
  • symptomer på SARS.

I henhold til brugsanvisningen beregnes doseringen af ​​Paracetamol-tabletter til børn individuelt efter formlen. Faktorer som alderskategori, kropsvægt (10 mg / kg) og sundhedsmæssige forhold tages i betragtning:

  • spædbørn op til 1 år gamle - fra 50 til 100 mg;
  • op til tre år - 100 til 150 mg;
  • op til 6 år - fra 150 til 200 mg;
  • fra 6 til 12 år gammel - 200-400 mg.

Lægemidlet vaskes med vand, tages efter et måltid. For spædbørn og børn i førskolealderen er det acceptabelt at gnide tabletterne i pulver og tilberede en lille mængde vandig opløsning med sukker.

Paracetamol tabletter ved temperatur

Med en stigning i kropstemperatur bør paracetamol tages i henhold til brugsanvisningen:

  1. Drik piller kun ved 38 grader og derover hos børn og fra 38,5 hos voksne.
  2. Tid til genbrug - mindst 4-6 timer.
  3. For mennesker med leversygdom, en pause på mindst 8 timer.
  4. Kombiner ikke medicin med alkohol.
  5. Det er strengt forbudt at bruge produktet i kombination med andre lægemidler baseret på paracetamol.

Efter indtagelse af tabletterne bør hypotermi undgås. For store doser uacceptable.

  • kvalme og opkast;
  • mavesmerter;
  • bleghed;
  • mistet appetiten;
  • nyre kolik;
  • svimmelhed
  • tab af bevidsthed.

Hvis der forekommer overdosesymptomer, er det nødvendigt med hurtig afgiftning af kroppen i et hospitalmiljø. Med et lille overskud af normen kan du fjerne konsekvenserne ved at tage aktivt kul.

Hvis paracetamol ikke virkede, er det nødvendigt at ringe til lægerne fra skadestuen for injektion af det komplekse lægemiddel.

Brugsmetode, specielle instruktioner

Værktøjet gives inde. Efter et måltid skal 1-2 timer gå, ellers absorberes optagelsen. Drik rigeligt med rent vand. Hvis barnet er lille, knuses tabletten til pulver.

Paracetamol er en ambulance, der ikke kurerer, men kun fjerner manifestationerne af sygdommen. Hvis årsagen til sygdommen ikke fjernes, vil temperaturen og smerterne vende tilbage.

Hvad er en effektiv og sikker behandling af bihulebetændelse hos børn? Se efter svaret i vores artikel..

Gymnastik for øjnene med nærsynethed hos børn præsenteres i denne publikation..

Alle detaljer om kronisk mononukleose hos børn og metoder til behandling og forebyggelse læses her.

Analoger

Medicin er opdelt i synonymer og analoger. Strukturen af ​​synonymer inkluderer en eller flere identiske aktive kemikalier, der har en terapeutisk virkning på mennesker. Analoger er medicin, der indeholder forskellige aktive stoffer, men er ordineret til behandling af de samme sygdomme..

Her er nogle analoger af Paracetamol i henhold til det aktive stof:

  • Panadol. Ved første øjekast det samme stof. Det aktive stof er paracetamol, men soda (natriumbicarbonat) er inkluderet i sammensætningen. Derfor absorberes Paracetamol bedre i spiserøret og fungerer derfor hurtigere. Panadol produceres af europæiske farmaceutiske virksomheder, der direkte påvirker dens pris. Den gennemsnitlige pris pr. Pakke på 12 tabletter er 44 rubler.
  • Efferalgan. Det aktive stof er den samme paracetamol. Lægemidlet ordineres til sygdomme ledsaget af smerter og feber. Med hovedpine, tandpine, muskelsmerter, neuralgi, radiculitis, med ledssmerter. At bruge Efferalgan er mere behageligt. Den gennemsnitlige pris er 146 rubler.
  • Akamol-Teva. Smertestillende antipyretikum. Sænker feber. Det har en antipyretisk effekt, men i kampen mod den antiinflammatoriske proces giver det ikke noget resultat. Ifølge vidnesbyrdet er stoffet lidt underordnet Paracetamol. Den gennemsnitlige pris er omkring 83 rubler.

Overdosis

Brug af lægemidlet i en enkelt dosis på mere end 150 mg / kg af barnets kropsvægt medfører alvorlig, i nogle tilfælde, dødelig leverskade.

Stadium af forgiftning:

ScenemanifestationerPeriode
FørstLaboratorieindikatorer er normale, kvalme vises, barnet kaster opI den første dag
AndenLaboratorieindikatorer ændrer sig, niveauet af leverenzymer AsAT og AlAT i blodet er over 1000 enheder / lOm en dag eller mere
TredjeDet er kendetegnet ved høj aktivitet af leverenzymer, et højt niveau af bilirubin, en overtrædelse af syre-basebalancen i blodet, et fald i glukose72–96 timer

Udviklingen af ​​leversvigt er indikeret ved:

  • neuropsykiske lidelser (har tendens til at sove, svimmelhed, taleinsufficiens, hallucinationer);
  • smerter i højre side under ribbenene;
  • hævelse, forstørret mave;
  • gulsot;
  • blødende
  • forstyrrelser i hjerterytmen;
  • utilstrækkelig funktion af andre organer.

Overdosedød forekommer dag 3-5.

I tilfælde af overdosering vaskes maven, aktivt kul gives til patienten, en ambulance kaldes. Paracetamol modgift - Acetylcystein.

Ved leversvigt udføres hospitalisering, behandlingen er symptomatisk. I alvorlige tilfælde kan en levertransplantation være påkrævet..

Børn lider lettere forgiftning end voksne, især under 6 år, på grund af metabolismens karakteristika. I milde tilfælde udføres behandlingen derhjemme..

Brugsanvisning Paracetamol til forkølelse

Paracetamol gør symptomerne på en forkølelse mindre udtalt. Doseringer beregnes individuelt baseret på vægt og tilstedeværelsen af ​​samtidige sygdomme. For hvert kilogram af en persons vægt må ikke mere end 10 mg. Ved leversvigt bør dosis reduceres med 2 gange, og intervallet mellem doserne skal øges. Brugsanvisning:

  • drik tabletter ved en temperatur over 38 grader;
  • ikke mere end 4 gange om dagen;
  • intervallet mellem doser - fra 4 timer;
  • maksimal brugstid - 5 dage.

Hvis du har brug for at tage paracetamol længere, er det vigtigt at konsultere din læge for at vurdere forholdet mellem potentiel fordel og risiko.

Hvordan kan en overdosis forekomme

Den sikre dosering af lægemidlet er 0,2 mg. Så at i et barn, der vejer 10 kg forgiftning, forekommer han, skal han tage 1,5 g af lægemidlet om dagen inde, og dette er 7,5 tabletter.

Overskridelse af dosis forekommer af flere grunde:

  • forældre i en fart ikke opmærksomme på indholdet af det aktive stof;
  • gav samtidig andre stoffer med paracetamol;
  • øget optagelsesfrekvensen
  • babyen tog ved en fejltagelse medicinen alene, fordi den var på et tilgængeligt sted.

Paracetamol - pris

Prisen for en medicin med et sådant handelsnavn er mange gange lavere end for importerede analoger. Tabel gennemsnitlig pris.

DoseringsformPris for RuslandPris for Ukraine
500 mg tabletter, nr. 1035 rubler13 Hryvnia
Tabletter 200 mg, nr. 1030 rubler11 Hryvnia
Stearinlys 10 stykker80 rubler25 Hryvnia
Sirup70 rubler22 Hryvnia

Bivirkninger

Selvom Paracetamol i de fleste tilfælde tolereres godt, men det medfører bivirkninger:

Systemeffekten
BlodAnæmi, trombocytopeni, leukopeni (nedsat blodplade og hvide blodlegemer), methemoglobinemia
udledningKolik i nyrerne, pyuria (pus i urinen), glomerulonephritis (nyresygdom)
nerverIrritabilitet eller døsighed
Hjerte, karNedsat funktion af hjertemuskelen
FordøjelseMavesmerter, kvalme
AllergiHududslæt, kløe, angioødem

I de senere år har forskere talt om skade og toksicitet..

Undersøgelser har vist, at hos børn, der ofte ordineres Paracetamol i en alder af 1-3 år, udvikler allergiske sygdomme som astma, eksem, allergier i alderen 6-7 år..

Sikkerheden opretholdes ved sjældent brug.

Der er også bevis for, at ved langtidsbrug af Paracetamol mere end 1 tablet om dagen, hvis den samlede mængde medicin, der er taget, er 1000 eller flere tabletter i en levetid, fordobles risikoen for at udvikle alvorlige former for smertestillende nefropati (nyresygdom) og fører til terminal nyresvigt (komplet tab af nyrefunktion).

Virkningen af ​​lægemidlet på den menneskelige krop

Paracetamol blev syntetiseret for mere end et halvt århundrede siden, men det er stadig et populært lægemiddel, der er vidt brugt som et antipyretikum og smertestillende middel. Lægemidlets effektivitet skyldes det faktum, at det er i stand til at blive jævnt fordelt over vævene.

Virkestoffets virkning er at blokere syntesen af ​​prostaglandiner, der er formidlere af smerte. Takket være dette kan du hurtigt lindre smerter med moderat intensitet. Paracetamol lindrer også feber. Dette farlige symptom ledsager mange inflammatoriske og infektionssygdomme. Lægemidlets antiinflammatoriske egenskaber udtrykkes let. Ovenstående er svaret på spørgsmålet om, hvad paracetamol hjælper.

Paracetamol er et lægemiddel med et minimum af kontraindikationer, men med en overdosis af det er farlige komplikationer mulige, der er forbundet med nedsat lever, nyre og hjerte-kar-system. Risikoen øges markant, når stoffet kombineres med alkohol..

Hvis du ikke følger lægens anbefalinger eller overtræder brugsanvisningen, er der stor sandsynlighed for narkotikaforgiftning.

Symptomer på forgiftning observeres ikke straks. I det indledende trin kan der kun forekomme en svag forringelse af trivsel.

Efter cirka tre dage, når den første fase af rus begynder at udvikle sig, vises kvalme og opkast. Sådanne symptomer ledsages af alvorlig svaghed og hovedpine. Efter en anden dag er der tegn på leverskade. Analyser viser en forøget mængde leverenzymer, og huden bliver gul. Hvis der ikke ydes rettidig hjælp, øges risikoen for død betydeligt på grund af det faktum, at ødelæggelsen af ​​leverceller begynder.

Bivirkninger fra en overdosering kan manifestere sig på en anden måde. Psykiske lidelser er meget almindelige. Som regel udtrykkes de ved konstant døsighed. Periodisk kan angreb med forøget aktivitet forekomme. På baggrund af mental ustabilitet observeres forvirring. Hvis ubehandlet, forværres tilstanden, og døden vil uundgåeligt forekomme..

Ved en lille overdosis er symptomerne mindre udtalt:

  • mistet appetiten;
  • dyspeptiske lidelser;
  • arytmi;
  • hævelse;
  • forstyrrelse i andre organer.

Det er meget vigtigt at huske om kontraindikationerne for stoffet. Det bør ikke tages i nærvær af kroniske patologier i leveren og nyrerne. I dette tilfælde kan selv en minimal dosis provosere en forværring af sygdomme. Det er uacceptabelt at bruge lægemidlet i nærvær af individuel intolerance over for det. Det er også kontraindiceret ved kronisk alkoholisme..

Drug interaktion

Paracetamol interagerer med andre lægemidler, hvilket kan have indflydelse på terapiens sikkerhed.

Følgende effekter kan observeres:

  • øgede skadelige virkninger på leveren, reducerede antipyretiske virkninger af Paracetamol i kombination med barbiturater, antiepileptika, rifampicin;
  • forbedring af virkningerne af coumarinderivater, salicylsyre, koffein, kodein;
  • øgede niveauer af methemoglobin - med samtidig brug af phenobarbital.

Det er forbudt at kombinere Paracetamol-tabletter med andre midler, som denne aktive ingrediens er (Parafex, Paravit, Cold-influenza, Coldrex og andre).

Paracetamol UBF - brugsanvisning

Uralbiopharm er et russisk firma, der beskæftiger sig med produktion af Paracetamol UBF. Fås i en dosis på 200 mg - til børn fra 6 år og 500 mg - til voksne. Anvendelsesregler:

  • drik 1-2 tabletter ikke på tom mave;
  • højst fire gange om dagen;
  • drikke masser af væsker.

Indikationer for brug er smerter ved forskellige etiologier og feber. Kontraindikationer - leversvigt. Bivirkninger:

  • mavepine;
  • kvalme;
  • udslæt og kløe;
  • blødende
  • svimmelhed.

Lægemidlet bør ikke tages efter at have drukket alkohol. Farlig kombination af fonde med barbiturater. Koffein gør effekten af ​​paracetamol mere markant, men øger samtidig den giftige belastning på leveren.

Betingelser for opbevaring

Udløbsdatoen er angivet på emballagen (normalt 36 måneder). Opbevar lægemidlet ved ikke ° højere end 25 ° C, vælg dette sted et sted, som børn ikke kan få adgang til.

Ingen recept til lægemiddelkøb.

Vil du lære at kurere obstruktiv bronkitis hos et barn? Vi fortæller dig! Nyttige tip og tricks - i vores artikel.

Om typer af strabismus hos børn, og hvordan man fjerner det, kan findes i denne artikel..

Og her fortalte vi alt om behandlingen af ​​konjunktivitis hos børn, inklusive råd fra Dr. Komarovsky.

Under graviditet

I medicinsk praksis anvendes Paracetamol som et antipyretisk, antiinflammatorisk og smertestillende middel. Indtil i dag har der ikke været nogen negativ indvirkning på fosteret.

Paracetamol bruges både under graviditet og under amning. Før du tager medicinen, skal du sørge for at konsultere en specialist!

Anmeldelser

Nu ved du, hvordan man giver paracetamol i tabletter til børn, hvor meget man skal give medicin og hvilken dosis man skal observere for at undgå overdosering. Overvej forældreanmeldelser.

Natalia, 28 år gammel: ”Paracetamol hjalp først vores søn. Derefter gav de piller - virkningen var nok i en time. Derefter gav hun Nurofen sirup og satte stearinlys med paracetamol ”.

Elena, 30 år gammel: “Paracetamol påvirker ikke min babys krop. Jeg gav en pille, ventede halvanden time, og effekten er nul. ".

Julia, 32 år gammel: ”Jeg bruger Ibuprofen eller Paracetamol til bakteriel ARI: den første fungerer efter et kvarter, den anden - efter en time. Med vira giver jeg enten det ene eller det andet lægemiddel, begge handler efter en time. Hvis temperaturen holder, skifter vi disse midler ".

Hvad Paracetamol hjælper?

Effektiv under sådanne forhold:

  • feber, kulderystelser;
  • feber;
  • kropssmerter;
  • menstruationssmerter;
  • muskelsmerter;
  • ledsmerter;
  • migræne;
  • hovedpine og tandpine;
  • russyndrom ved akutte luftvejsinfektioner og akutte luftvejsvirusinfektioner.

Lægemidlets effektivitet kan reduceres på grund af forkert dosisberegning.

Den kemiske formel og egenskaber ved paracetamol

Det aktive stof kaldes forskelligt over hele verden. USA, Canada bruger navnet "acetaminophen." Andre lande, såsom Rusland, Tyskland, Storbritannien eller Australien, bruger navnet "paracetamol".

  • 4- (acetylamino) phenol eller N- (4-hydroxyphenyl) acetamid.
  • C 8H9NO2 eller HO C 6 H4N HCO CH3

Det er et organisk krystallinsk stof med en hvid eller let cremet farve, lugtfri, med en bitter smag. Smelter ved en temperatur på 168 grader.

Sådan fungerer den aktive komponent?

Apotekere hører ofte spørgsmålet: "Kan jeg drikke paracetamol som bedøvelsesmiddel?" Svaret er utvivlsomt positivt, men årsagen til smerter skal bestemmes af en specialist og først derefter anbefale visse lægemidler.

Det pågældende stof, der kommer ind i den menneskelige krop, fungerer som et smertestillende og antipyretisk middel, der virker på produktionen af ​​prostaglandiner - undertrykker det, og reducerer også det hypotalamiske termoreguleringscenter. Prostaglandiner er fysiologiske aktive stoffer, der produceres i den menneskelige krop, der sensibiliserer nociceptive receptorer over for smerteformidlere - histamin og bradykinin. Paracetamol hæmmer også produktionen af ​​prostaglandiner, hvilket betyder, at det også reducerer smertetærsklen. Dette lægemiddel virker også på hypothalamus, hvoraf en af ​​funktionerne er termoreguleringen af ​​kroppen. Paracetamol reducerer aktiviteten i centret, der udfører denne vigtige funktion, hvilket resulterer i, at kropstemperaturen falder.

Det vigtigste arbejdsområde for paracetamol er det centrale nervesystem, der inkluderer centre for smerte og termoregulering.

Hvad er sikrere ibuprofen eller paracetamol til børn?

Ibuprofen er en erstatning for Paracetamol i den terapeutiske gruppe. Det fås i rektale suppositorier, suspensioner, tabletter og geler. I en passende doseringsform kan det bruges fra fødslen. Det er umuligt at sige, hvilket af disse lægemidler er sikrere, da begge af dem har kontraindikationer og bivirkninger. Du kan skifte Paracetamol og Ibuprofen.

Når middel er kontraindiceret?

Som enhver anden medicin har Paracetamol kontraindikationer. Disse inkluderer:

  • allergi over for stoffets komponenter;
  • alvorlige problemer med nyrer og lever involveret i behandlingen og fjernelsen af ​​medikamentet fra kroppen i urinen;
  • medfødt hyperbilirubinæmi eller Gilberts syndrom - øgede niveauer af bilirubin i blodet (et henfaldsprodukt af røde blodlegemer);
  • nogle typer alvorlige infektioner (f.eks. sepsis);
  • leukopeni (lavt antal hvide blodlegemer);
  • blodsygdomme;
  • glukose-6-phosphatdehydrogenase-enzymmangel;
  • svær anæmi;
  • at tage visse medikamenter (antikonvulsiva, barbiturater, rifampicin osv.);
  • betændelse i rektal slimhinde (til brug af suppositorier).

Indikationer for at tage Paracetamol i tabletter (200 og 500 mg)

Paracetamol er effektivt til:

  • temperatur forårsaget af forkølelse, influenza, skarlagensfeber, mæslinger, vaccination osv.;
  • hovedpine, herunder under overdreven belastning;
  • tandpine (karies, tandbørn osv. (vi anbefaler at læse: hvilket af medicinene kan gives til et barn med tandpine?). e.);
  • smerte manifestationer, der ikke er forbundet med betændelse;
  • lindring af symptomer på almindelig forkølelse eller influenza, som feber, får ømhed;
  • mellemørebetændelse (otitis media) som en kompleks terapi.

LÆS OGSÅ: liste over antipyretiske stoffer: en gennemgang af medicin til børn fra 2 år

Som smertestillende midler ved ledssmerter

Hvis en person lider af forskellige ikke-alvorlige ledssygdomme (arthrose i knæleddet), kan han bruge dette lægemiddel som bedøvelsesmiddel, men kun hvis der er en svag malaise. Enhver alvorligere manifestation af lidelsen kræver øjeblikkelig hjælp fra en specialist, og derudover brugen af ​​et stærkt smertestillende middel. I en sådan situation vil brugen af ​​Paracetamol være meningsløs, da dens virkning ikke giver en positiv effekt. Det skal også forstås, at brugen af ​​medicinen er tilladt i moderation (højst en tablet). Efterfølgende anbefales det også at besøge en læge for at gennemgå en undersøgelse og vælge en omfattende behandling.

Kan jeg tage gravid

Tandpine under graviditet forekommer meget ofte. Det provoserer hovedsageligt karies. Grunden hertil er, at calcium fra kvindens krop bruges til at opbygge babyens skeletsystem. Dette fremkalder problemer, især med tænderne..

Paracetamol henviser til medikamenter, der er tilladt under graviditet. Men på trods af dette bør det bruges med forsigtighed. Dette skyldes det faktum, at det aktive stof er i stand til at trænge ind i morkagen. Det er tilladt at tage medicin mod tandpine i små mængder kun i andet trimester, når alle babyens organer dannes. I første og tredje trimester udføres behandlingen af ​​tandpine bedst på alternative måder..

Det er meget vigtigt under graviditet at tage medicinen først efter konsultation med lægen. I drægtighedsperioden tilrådes det at bruge Paracetamol en gang. Hver gentagen dosis kan medføre uønskede konsekvenser for fosteret..

Udtalelsen fra specialister om stoffet

Paracetamol som bedøvelsesmiddel og antipyretikum er blevet anvendt i medicinsk praksis i flere årtier. Og dette taler for sig selv - eksperter betragter det som effektivt til at løse problemet med smerter med svag og moderat intensitet samt sænke kropstemperaturen i nogle sygdomme.

Læger anbefaler kun at tage lægemidlet i den specificerede dosering uden at krænke varigheden af ​​brugen og tage hensyn til de eksisterende kontraindikationer for hver patient. Paracetamol's hepatotoksiske virkning gør det nødvendigt at tage hensyn til patientens historie, tilstedeværelsen af ​​lever- og nyresygdomme og tvinger dig også til at opgive brugen af ​​alkohol, mens du tager paracetamol.

Specialister ordinerer dette lægemiddel i en specifik doseringsform for hver aldersgruppe, fordi medicinalindustrien producerer flere typer medicin, der tager hensyn til kropsegenskaberne eller sundhedsstatus for mange patienter.

Hjælper medicin

Smerter er et tegn på visse problemer, som kroppen oplever. I de fleste tilfælde tager folk smertestillende medicin for at lindre dette ubehagelige symptom. De mener, at årsagen til smerten er mindre og ikke kræver øjeblikkelig lægehjælp..

Paracetamol er et smertestillende middel der bruges derhjemme, ofte uden recept fra en specialist. Imidlertid har denne medicin en forholdsvis lang praksis i behandling af en lang række sygdomme eller tilstande..

Bred brug

I de udviklede kræfter på vores planet er det Paracetamol, der er den mest populære smertestillende middel, der falder uden recept. Det blev først lavet af tyske farmaceuter. Lægemidlet blev tilgængeligt for menneskeheden inden acetylsalicylsyre. De oprettede det i 1873 som et antipyretikum og kontrolleres i 1894. Til kommerciel brug blev produktet tilgængeligt efter lidt mere end 50 år. Dette skete i 1950, da de udviklede et smertestillende smertestillende middel. Forfatterne af de nye varer var amerikanske farmaceuter. Fem år senere blev Paracetamol tilgængelig for offentligheden, som snart fik en bred popularitet og efterspørgsel over hele verden..

Relevansen af ​​"Paracetamol" i et højt toleranceniveau for dette værktøj af den menneskelige krop. Generelt vurderes sandsynligheden for bivirkninger og komplikationer som lav. Da patientsikkerhed skal komme først, når man vælger et behandlingsprogram, bliver Paracetamol den første behandling af smerter. Udnævnelse af smertestillende midler anbefales ved den første kontakt med de behov, før en detaljeret undersøgelse af tilstanden, det vil sige det er nødvendigt at vælge et lægemiddel i det tilfælde, hvor det ikke er muligt korrekt at vurdere muligheden for at bruge forskellige formuleringer.

Form for frigivelse og sammensætning af lægemidlet

Lægemidlet har fem hovedformer for frigivelse: tabletter, kapsler, rektale suppositorier, sirup og suspension. For nylig er der brusetabletter og opløseligt pulver, som ikke har mindre høj effektivitet end de testede formuleringer. I hjertet af hver type er det aktive stof paracetamol, afhængigt af frigivelsesformen, er der hjælpestoffer til stede. Tabellen viser den grundlæggende sammensætning af hver type medicin.

FormenAktivt stofHjælpekomponenter
Tabletter200, 325 og 500 mggelatine, mælkesukker, kartoffelstivelse og stearinsyre
Kapsler325 mg
Sirup120 eller 125 mg pr. 5 mlriboflavin, citronsyre, natriumbenzoat, ethylalkohol, smag
Affjedring120 pr. 5 ml for voksne og 24 mg pr. 1 ml for børncellulose, madsorbitol, smag, glycerol, saccharose, oprenset vand, xanthangummi, propylenglykol
Stearinlys50, 100, 250 og 500 mg til voksne og 50, 100, 125 og 250 mg til børnhalvsyntetiske glycerider, fast fedt
Brusende tabletter0,5 gcitronsyre, natriumbicarbonat, sorbitol, natriumsaccharinat, povidon
Pulver til opløsning650 mgvitamin C

For børn foretrækkes det at bruge sirup eller rektal suppositorier, men det er tilladt at bruge tabletter, der foretager en simpel beregning af normen. Paracetamol frigørelsesformer til lokalbedøvelse af slimhinder og hud.

Anvendelsesfunktioner

Paracetamol som anæstetisk medicin har været populært i årtier. Det betragtes som ganske ufarligt, men faktisk er det ikke det værd at tage dette medikament uden at konsultere en specialist. Lægemidlet anbefales i nogle tilfælde til brug af børn fra 3 måneder, selvom det er yderst sjældent, at det kan ordineres til en månedlig baby. Der er ingen begrænsninger for brug af gravide og ammende kvinder en gang og i de anbefalede doser, skønt stoffet trænger ind i blod-hjerne-barrieren. Paracetamol kan ikke kombineres med alkohol, da dette dramatisk øger dets hepatotoksiske virkning..

Handels-tricks

I de fleste tilfælde har medikamenter fra de nyeste generationer naturligvis nogle fordele i forhold til allerede forældede, for eksempel forårsager de færre bivirkninger eller kan bruges til patienter med et stort aldersspektrum. Men hvis vi betragter situationen som en helhed, har nye lægemidler altid en helt anden pris, hvilket ofte ligger uden for pensionisterne eller personer med mellem- og lavindkomst. Og derfor får gamle medicin igen fordele, såsom billighed og en klar bevisbasis - tid. Deres markante repræsentant er Paracetamol, hvis sammensætning er enkel, og den terapeutiske virkning er ubestridelig.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Paracetamol er et ikke-narkotisk smertemedicin, hvis egenskaber og virkningsmekanisme skyldes evnen til at blokere (hovedsageligt i centralnervesystemet) COX-1 og COX-2, samtidig med at det påvirker centre for termoregulering og smerte.

Lægemidlet har ikke en antiinflammatorisk virkning (den antiinflammatoriske virkning er så ubetydelig, at det kan overses) på grund af det faktum, at stoffets virkning på COX neutraliseres i det betændte væv af enzymet peroxidase.

Fraværet af en blokerende virkning på syntesen af ​​Pg i perifert væv bestemmer fraværet af en negativ effekt på metabolismen af ​​vand og elektrolytter i kroppen såvel som slimhinden i fordøjelseskanalen..

Lægemidlets absorption er høj, Cmax er fra 5 til 20 μg / ml. Koncentrationen i blodet når et maksimum inden for 0,5-2 timer. Stoffet kan passere gennem BBB..

Paracetamol med GV penetrerer mælken fra en ammende mor i en mængde på ikke over 1%.

Stoffet i leveren biotransformeres. Hvis metabolisering udføres under påvirkning af mikrosomale leverenzymer, dannes toksiske produkter af mellemmetabolisme (især N-acetyl-b-benzoquinoneimin), som med et lavt niveau af glutathion i kroppen kan provosere skade og nekrose i leverceller.

Glutathionreserver tømmes, når der tages 10 eller flere gram paracetamol.

To andre veje til paracetamolmetabolisme er konjugering med sulfater (overvejende hos nyfødte, især dem, der er født for tidligt) og konjugering med glucuronider (overvejende hos voksne).

Konjugerede metaboliske produkter udviser lav farmakologisk aktivitet (inklusive toksisk).

T1 / 2 - fra 1 til 4 timer (hos ældre mennesker kan denne indikator være stor). Det udskilles hovedsageligt i form af konjugater af nyrerne. Kun 3% af taget paracetamol udskilles i sin rene form.