Vigtigste

Behandling

Acetylsalicylsyre til tandpine

Acetylsalicylsyre er vidt brugt til tandpine som et resultat af karies, en inflammatorisk proces i rodsystemet eller tandkød. Dette er et overkommelig medicin, der findes i ethvert hjemmemedicinskab..

Aspirin til tandpine hjælper, når der er en inflammatorisk proces eller mindre tandpine. Lægemidlet har en smertestillende, betændelsesdæmpende virkning, hvilket reducerer ubehag og påvirker deres rodårsag. Acetylsalicylsyre vil også hjælpe med at tackle akut tandpine og feber inden indlæggelse hos tandlægen samt smerter efter tandbehandling. Det er værd at huske, at acetylsalicylsyre ikke er ordineret før og efter tandekstraktion. Det har en antikoagulerende virkning, hvilket kan forringe sårheling..

Du kan tage aspirin i tabletter på 500 eller 1000 mg højst 3 gange om dagen. Til stoffet begyndte at virke hurtigere, kan du bruge brusetabletter, der opløses i et glas vand. Lægemidlet trænger hurtigere ind i kredsløbet, hvilket giver en øjeblikkelig smertestillende effekt.

Aspirin til hovedpine: hjælper eller ikke acetylsalicylsyre?

Fra artiklen finder du ud af, om aspirin hjælper med hovedpine, funktionerne ved indtagelse af stoffet, indikationer og kontraindikationer til brug, bivirkninger af stoffet.

Hvad hjælper aspirin

Aspirin er det mest populære stof i verden, der bruges som smertestillende middel. På samme tid udviser lægemidlet dets smertestillende egenskaber med den maksimale virkning under de følgende patologiske tilstande:

Smertesyndromet stoppes ret hurtigt efter 10 minutters brug af p-piller, men lægemidlet når sit smertestillende maksimum på en time.

Efter tømmermænd

Jeg bruger aspirin fra en hovedpine i en opløselig form oftest for at stoppe det største tømmer symptom - abstinenser. Cephalgi forekommer på baggrund af ethanol-forgiftning, alkohol ændrer blodets rheologiske egenskaber, provoserer blokering af kapillærer ved blodplader.

Reduktion af lumen i blodkar fører til en krænkelse af blodtilførslen til celler, hypoxia, forårsager smerter og vævspastiness. Et opløseligt medikament virker øjeblikkeligt uden at irritere slimhinden i fordøjelsessystemet. At drikke medicinen bør ikke være tidligere end 4 timer efter festen, ellers vil der være en gagrefleks (maden havde ikke tid til at fordøje, alkoholen blev ikke fuldt absorberet) og alle afgiftningsbestræbelser vil være ubrugelige.

Med migræne

Aspirin er et af de vigtigste lægemidler, der stopper et migræneanfald af enhver genesis. Den nederste linje er virkningen på priori af udvidede kar. Acetylsalicylsyre fra migrænehovedpine hjælper som et resultat af:

  • stimulering af cerebral blodstrøm på grund af øget vaskulær tone;
  • afbalancering af blodkoagulationssystemet;
  • inaktivering af smertereceptorer og bradycardinudvidende kapillærer.

Nok tabletter til at gøre den smertestillende effekt af medikamentet arbejde inden for en time. I alvorlige tilfælde anvendes injektioner af acetylsalicylsyre under opsyn af en læge.

Med højt blodtryk

Aspirin indsnævrer blodkar, hvilket kan udløse en hypertensiv krise, så hypertensive patienter skal være meget forsigtige med dette lægemiddel. Det er bedre at vælge lægemidler fra en anden farmakologisk gruppe svarende til effekten af ​​smertelindring, for eksempel NSAIDs. Acetylsalicylsyre er en risiko for at udvikle en akut tilstand: hjerteanfald eller slagtilfælde.

Hos gravide og ammende kvinder

Acetylsalicylsyre's evne til at påvirke blodkoagulation kræver stor forsigtighed ved ordinering af lægemidlet hos gravide kvinder. En dosis på ca. 100 mg / dag betragtes som relativt sikker. Aspirin til hovedpine ordineres til gravide i tilfælde af:

  • åreknuder, antiphospholipid syndrom (APS), øget koagulering - i første trimester;
  • forebyggelse af præeklampsi, placental blodgennemstrømningsforstyrrelser - i det andet;
  • under ingen omstændigheder - i det tredje (risiko for blødning under fødsel).

Hvad angår amning er indtagelse af aspirin ikke en kontraindikation for at lindre et hovedpineangreb. Stoffet passerer i modermælk, men påvirker ikke barnet negativt. Den maksimale dosis af lægemidlet er 1 tablet (0,5 g). Langvarig brug af acetylsalicylsyre er forbudt, hvis behovet for at bruge stoffet, overføres barnet til amning.

Hos børn

Aspirin fra hovedpine bruges ikke til børn under 14 år (de bruger f.eks. NSAID - børns Nurofen). Lægemidlet anbefales kun til børn af sundhedsmæssige årsager: patologi i det hæmatopoietiske system, immunproblemer, betændelse af forskellig oprindelse med ændring i blodviskositet. Samtidig skal det huskes, at stoffet er kontraindiceret i akutte luftvejsinfektioner eller influenza, da det kan provokere Reyes syndrom, som er farligt for babyens liv - akut leversvigt. Der er også en ulcerogen (ulcerøs og destruktiv) virkning i acetylsalicylsyre, så børn er nødt til at tage stoffet strengt efter måltider med mælk. Hele behandlingsforløbet skal overvåges for blodkoagulation.

Der er specielle børndoser af lægemidlet, der er korreleret efter alder:

Antal hele årMaksimum / dag i gram
Fra fødsel til to år0,05 med en enkelt dosis
To til tre år0,1 engangs
Fire til seks0, 2 med modtagelse op til tre gange
Syv til ni0,3 med indtag op til 6 gange
Fra 10 år0,5-1 maks. 6 gange

Indikationer for optagelse

Der er mange smertestillende medicin, og populariteten af ​​acetylsalicylsyre på denne baggrund er lidt forklarbar: mange bivirkninger. Ikke desto mindre er udnævnelsen af ​​Aspirin til at stoppe et hovedpineangreb berettiget, hvis:

  • abstinenssyndrom;
  • migræne;
  • neuralgi af forskellig genese;
  • rheumatoid arthritis;
  • feber på grund af betændelse eller uklar etiologi;
  • Tandpine
  • PMS og under menstruation;
  • forebyggelse af hjerte- og karsygdomme;
  • radiculitis;
  • lumbago;
  • cervikal osteochondrose.

Kontraindikationer

Aspirins egenskab til at forårsage blødning er grundlaget for kontraindikationer til indtagelse af et lægemiddel af en anden karakter:

  • erosive og ulcerative processer i fordøjelsessystemet;
  • blødning i mave og tarme;
  • "Aspirin astma";
  • kombination med methotrexat eller antikoagulantia;
  • nedsat lever- og nyrefunktion;
  • blødninger af forskellig oprindelse, herunder diatese;
  • patologi for koagulationssystemet;
  • hæmofili;
  • glukosefosfatmangel;
  • graviditet, amning;
  • barndom;
  • individuel intolerance;
  • gigt;
  • vitamin K-mangel;
  • anæmi af forskellige etiologier;
  • hjerte- og vaskulære sygdomme;
  • forhøjet blodtryk;
  • tyreotoksikose.

Bivirkninger

Aspirin, ordineret til lindring af et hovedpineangreb, har mange bivirkninger:

  • Fra fordøjelsessystemet: epigastrisk smerte, konstant kvalme, sjælden opkast, intern blødning, anæmi, erosive-ulcerative processer i fordøjelsesrøret (op til perforering), høj koncentration af levertransaminaser.
  • Fra siden af ​​centralnervesystemet: svimmelhed, ataksi, tinnitus, ortostatika.
  • Fra blodsystemet: blødning, trombocytopeni.
  • Fra kønsorganet: dannelse af sand og nyresten, skade på organet glomeruli.
  • På huden og slimhinderne: allergiske udslæt, urticaria, anafylaksi, op til Quinckes ødemer, kvælning.

Derudover er bivirkninger mulige, mens du tager Aspirin og andre lægemidler. Acetylsalicylsyre, anbefalet til at lindre smerter af en anden karakter, kan øge toksiciteten:

Det viser en ulcerøs erosiv effekt, fremkalder blødning, når den kombineres med:

Stimulerer kumulation i blodbanen:

  • hjerteglykosider;
  • barbiturater;
  • litiumpræparater.

Lægemidlet hjælper med bedre absorption af jern i tarmen.

Forebyggende foranstaltninger

Du kan slippe af med cephalgi uden negative konsekvenser ved at tage Aspirin korrekt:

  • for at stoppe symptomerne, skal du bestemme årsagen til cephalgi;
  • vælg den optimale farmakologiske form til indgivelse: brusetabletter, tyggegummi, pulver, almindelige tabletter eller kapsler, injektioner (under tilsyn af en læge);
  • må ikke overskride den maksimale daglige dosis: hos børn - 3 g, hos voksne - 9 g, efter 65 år - 2 g;
  • typen af ​​problemer dikterer indgivelsesmetoden: migræne - en tyggetablet, en tømmermænd - brusende former, til forebyggelse af hjerteanfald (slagtilfælde) hos ældre - en sublingual tabletforberedelse.

Hvorfor Aspirin ikke hjælper

Svaret er enkelt: Effektiviteten af ​​Aspirin som et middel mod hovedpine afhænger af aktualiteten af ​​den påbegyndte behandling, immunitet mod lægemidlet, genetiske eller fysiologiske egenskaber hos patienten.

Kan hovedpine fra Aspirin

Selvfølgelig. Ethvert lægemiddel, når det tages, kan forårsage en sådan reaktion fra kroppen, især hvis der ikke er fulgt forebyggende foranstaltninger, og selve pillen er blevet taget tilfældigt fra hovedpine.

Læger bemærkede et andet aspekt af Aspirin - evnen til at forårsage ricochet cephalgi. Dette er, når brugen af ​​stoffet er overdreven, uforholdsmæssig til symptomerne. Som reaktion på denne koncentration af anæstesimedicin reagerer kroppen med en paradoksal reaktion - en mere alvorlig hovedpine.

Et rebound-syndrom eller en abstinenseffekt kan også observeres, når en person efter konstant indtagelse af aspirin (for eksempel tages Cardiomagnyl for at forhindre hjerte-kar-sygdom) pludselig pludseligt nægter stoffet. Hovedpinen i dette tilfælde er en protest fra kroppen, en påmindelse om behovet for en gradvis tilbagetrækning af stoffet.

Hjælper aspirin med en hovedpine, og hvordan man tager den korrekt

En person kan opleve forskellige ubehagelige fornemmelser, der skaber alvorligt ubehag. Mange mennesker tager aspirin til hovedpine. Om det hjælper eller ej, afhænger af typen af ​​problem. Sammensætningen af ​​lægemidlet inkluderer acetylsalicylsyre, som har antiinflammatoriske, smertestillende og antipyretiske virkninger på kroppen..

Hvordan man tager

For at slippe af med smerter i hovedet, skal Aspirin tages korrekt. Dette gælder dosering og symptomer. Ellers kan ubehagelige konsekvenser forekomme. For børn ordineres lægemidlet kun af en specialist efter undersøgelse.

Smerter i hovedet vises af forskellige grunde: fra et tømmerhindrose-syndrom, migræne, højt blodtryk. Acetylsalicylsyre lindrer med succes symptomer på forstyrrelser.

Ud over den brusende Aspirin til hovedpine frigøres tyggetabletter. Der er en anden form for medicinen - pulver. Det skal opløses i en lille mængde vand og drikkes..

Der er også en injektionsvæske, opløsning, men den er vanskeligere at bruge. Det aktive stof kommer straks ind i blodomløbet, og dette giver dig mulighed for hurtigt at stoppe smerterne.

Dosis

Accept af acetylsalicylsyre er tilladt både i barndommen og i voksen alder. Børn under tre år får ikke mere end 30 mg af medicinen ad gangen. Den maksimale daglige dosis er 90 mg.

Fra fire år om dagen er det tilladt at give 180 mg medicin ad gangen - 60 mg. Fra ni år øges doseringen. Den maksimale mængde af lægemidlet er 900 mg ad gangen - 300 mg.

For hovedpine hos en voksen er doseringen forskellig. Op til 3 g af stoffet er tilladt pr. Dag. Medicinen bør ikke drikkes på tom mave, da det irriterer slimhinden og kan provokere udviklingen af ​​mavesår.

Efter 65 år er den maksimale daglige mængde Aspirin 2 g. Det er vigtigt at overveje at tage medicin, der øger blodets viskositet.

Funktioner

Tag aspirin fra en hovedpine i overensstemmelse med typen af ​​problem. Ved migræne ledsages ubehag af en følelse af fylde - dette skyldes en stigning i vaskulær tone og blodkoagulation. Tabletten giver dig mulighed for at reducere dens densitet og forbedre blodcirkulationen.

Samtidige symptomer på migræne:

  • fotofobi;
  • svaghed;
  • overbelastning i ørerne;
  • kvalme.

Aspirin eller Citramon hjælper med hovedpine - disse piller er billige og fås i ethvert apotek. Med et migræneanfald vil Aspirin begynde at virke på 15 minutter. Det vil udvide blodkar og lindre trykket.

Ældre tager Aspirin som et profylaktisk mod hjerteanfald og slagtilfælde. Nogle forskere mener, at stoffet har en gavnlig virkning på hjernen og reducerer sandsynligheden for Alzheimers.

Tag Aspirin til hovedpine og med et hangoversyndrom. Det kan også tages som en profylaktisk. For at gøre dette skal du bare drikke medicinen 2-3 timer før festen.

Kroppens reaktion på brugen af ​​tabletter kan være forskellige. I tilfælde af bivirkninger, tag medicinen.

Funktioner ved sammensætningen

Hver medicin har et specifikt aktivt stof. Det afhænger af ham valget af stoffet. Det er umuligt at sige utvetydigt, at det er bedre at drikke af hovedpine - Aspirin eller Citramon. Det hele afhænger af, hvad der forårsagede ubehaget. Blandt hjælpemidlerne skelnes Analgin også..

Disse lægemidler hører til en gruppe - ikke-narkotiske smertestillende midler. Men deres forskel er i virkningen på kroppen. For at forstå, hvad der bedst tages fra hovedet - Aspirin eller Analgin, skal du forstå mekanismen for deres handling. Det første lægemiddel indeholder acetylsalicylsyre, der stopper den inflammatoriske proces og bedøves. Du kan drikke Aspirin med migræne, højt blodtryk. Analgin sænker tærsklen for excitabilitet og følsomhed, men påvirker ikke årsagen til ubehag.

Citramon indeholder koffein og paracetamol. Disse to komponenter har en stimulerende effekt på kroppen. Efter at have taget pillen stiger trykket.

Ikke alle ved, om Aspirin hjælper med hovedpine - det hele afhænger af typen af ​​ubehag. Hvis det er forårsaget af problemer med karene, vil medicinen have en positiv effekt. Efter at have taget pillen, skulle hovedet stoppe med at skade i 15-20 minutter.

Form for lægemiddelfrigivelse

I ethvert apotek kan du finde Aspirin i forskellige former. Den mest populære og billigste mulighed - i blemmer på 10 stykker med en dosis på 500 mg er tabletter ikke belagt.

For at forhindre maveproblemer er det bedre at tage Aspirin i form af flade brusende tabletter. Den tyggelige form af medicinen er velegnet til børn. Lægemidlet absorberes hurtigt i blodet og smager godt..

Aspirin til hovedpine kan drikkes i pulverform. Det kan opløses i urtete, mælk, kompott. Væsken skal være varm. Almindeligt vand fungerer også, men det skjuler ikke den bitre smag..

Denne medicin hjælper med hovedpine, hvis den bruges som en opløsning. Denne mulighed er nyttig i alvorlige tilfælde, hvor der er behov for hurtig nødhjælp. Injektionen sætter intramuskulært.

Kontraindikationer

Ethvert stof kan være farligt. Aspirin bør ikke drikkes, hvis en person allerede har et problem med mave-tarmslimhinden - et mavesår. Du kan ikke bruge den med gastritis, da det aktive stof vil irritere skallen.

Aspirin til hovedpine under en tømmermænd er ikke altid indiceret til brug. Det kan ikke drikkes med:

  • astma
  • nyre- og leversvigt;
  • lidelser i kønsorganet;
  • dårlig blodkoagulation.

Under graviditet kan du ikke drikke Aspirin, især i andet trimester. Medicinen påvirker negativt dannelsen af ​​fosteret. Med forsigtighed kan du drikke det i de første tre måneder af drægtigheden og i de sidste tre. Hvis en kvinde har hovedpine, men der er ikke noget aspirin ved hånden - kan du drikke stærk kaffe og spise bitter chokolade.

Graviditet og amning bør ikke drikke medicin - de kan have en negativ indvirkning på det fremtidige babys helbred, så det er bedre at bruge dem kun i tilfælde af livstruende.

Aspirin Cardio har de samme kontraindikationer som et almindeligt lægemiddel. I sjældne tilfælde kan bivirkninger forekomme i form af en alvorlig allergisk reaktion.

Det er muligt at tage Aspirin Cardio forsigtigt til personer med høj følsomhed over for stofferne. Hvis en person havde en historie med mave-tarmproblemer, men de er i remission, må han prøve at drikke medicinen.

En kombination af Aspirin Cardio med methotrexat, antikoagulantia, NSAID'er, digoxin og andre er tilladt. Det er tilladt at bruge medicinen sammen med antidepressiva fra SSRI-gruppen..

Hvert tilfælde skal drøftes med din læge eller en kompetent farmaceut. Kun en specialist vil bestemt sige, om Aspirin Cardio og andre lignende lægemidler kan bruges..

Kvaliteten af ​​stoffet betyder noget. På markedet kan du finde mange forfalskninger, der er lavet af dårlige råvarer. Sådanne piller vil ikke fungere eller kun skade. Derfor er det bedre at købe medicin i kendte netværksapoteker, der overvåger varernes originalitet..

Der må ikke drikkes medicin i store mængder, da overdoseringssymptomer kan forekomme. En person har svimmelhed, svaghed, kvalme, besvimelse.

Fra mave-tarmkanalen observeres karakteristiske symptomer:

En person mister interessen for mad, han har ingen appetit. Åndedrættet bliver intermitterende eller for hyppigt. Bevidstheden er forvirret, spredt, hallucinationer vises. Kuldegysninger, feber, kramper observeres.

Bivirkninger kan forekomme som et eller to symptomer og en gruppe problemer. Alvorlige allergiske reaktioner op til Quinckes ødem registreres sjældent - i dette tilfælde har en person brug for akut lægehjælp.

Symptomer på allergier - kløe, rødme, udslæt. I nærvær af nogen bivirkning bør Aspirin ikke tages. Overskrid ikke doseringen, da dette vil føre til negative konsekvenser..

Der er mange medicin mod hovedpine, som hver har en unik handlingsmekanisme. Aspirin hjælper med forhøjet blodtryk, migræne, betændelse og et hangoversyndrom. Det har en lav pris og er let at finde i udvalget af ethvert apotek.

Aspirin tandpine

Der er kun en korrekt måde at løse problemet med tandpine, der er opstået - at konsultere en tandlæge. Hvis du starter behandlingen rettidigt, kan du glemme tandsmerter for evigt, og der vil være meget mindre negative konsekvenser. Men det er ikke altid muligt at helbrede en dårlig tand på samme dag, og smerten kan blive uudholdelig. I sådanne tilfælde skal du tage smertestillende.

De mest almindelige midler mod tandpine er Aspirin og Drotaverin (No-shpa). Dette er ret effektive lægemidler, så de er i ethvert medicinskab. Imidlertid drager moderne selektive virkende analgetika uden tvivl fordel af kampen mod tandpine..

Hvorfor tænder kan skade

Dette tal viser stadierne i tandfald: karies - dyb karies - pulpitis - periodontitis.

Når nerveenderne i massekammeret irriteres, vises en tandpine. Imidlertid har smerter ujævn dannelsesmekanismer ved forskellige tandsygdomme:

  1. Den smerte, der opstår ved tandfald, er kortvarig. Det har en relativt lav intensitet og kræver i de fleste tilfælde ikke brug af smertestillende midler..
  2. Tandpine, provokeret af en betændt masse og hævelse i bindevævet, er permanent. Sådan smerte forsvinder ikke af sig selv og kan svækkes af antiinflammatoriske lægemidler: ibuprofen, aspirin, ketorolac. Endelig stopper tandsmerter efter passende behandling.
  3. Tandparodontitis forårsager smerter, der ligner den, der forekommer med pulpitis, men af ​​mindre intensitet. Smertestillende midler vil fjerne sådan smerte fuldstændigt. Men et besøg hos en læge bør ikke udsættes i lang tid, da der uden tandbehandling er der risiko for bivirkninger og sygdommen bliver kronisk.

Handling af aspirin

Aspirin - et lægemiddel til symptomatisk lindring af tandpine, hovedpine, muskelsmerter.

Sammensætningen af ​​aspirin inkluderer acetylsalicylsyre - et ikke-steroidt antiinflammatorisk lægemiddel. Oftest er det aspirin, der ofte ordineres til at lindre smerter i tænderne..

Den kemiske struktur af prostaglandiner (GHG'er) er forskellig. Der er 3 typer PG:

  • Type 1 GHG - gavnlig (naturlig). Type 1 udløser ikke en inflammatorisk reaktion, men gendanner maveslimhinden;
  • Type 2 PG - aktiverer inflammatoriske processer og forbedrer ødemer og irriterer også nerveender. Type 2 er det vigtigste mål for smertemedicin;
  • Type 3 PG øger temperaturen, men smerteintensiteten ændrer sig ikke.

Lægemidler, der indeholder acetylsalicylsyre, inklusive aspirin, er ikke selektive, dvs. selektive. De stopper alle typer stoffer, der fremkalder betændelse. Sådanne lægemidler fjerner smertsymptomer, lavere kropstemperatur, men forårsager også bivirkninger. Dette kan være en stigning i blødning, spasmer i bronchierne og andre.

Selektive antiinflammatoriske moderne lægemidler har ikke alvorlige kontraindikationer, da de ikke påvirker syntesen af ​​gavnlige drivhusgasser og har en forbedret smertestillende effekt.

På grund af den lave evne til at stoppe smerter er aspirin ofte ubrugelig til at lindre tandpine. En undtagelse er brugen af ​​aspirin i kombination med andre midler. Det kan bruges i tilfælde af patologiske processer ved tilstedeværelse af varme eller behovet for antiplateletvirkning af lægemidlet.

Risiko for blødning

Drotaverin-handling

Drotaverinum - et medikament med krampeløs, myotrop, vasodilator, hypotensiv effekt.

Drotaverinum eller No-shpa er ikke et smertestillende eller antiinflammatorisk. Dette er et middel mod krampesymptomer. Det lindrer spasmer og menstruationskramper godt. Drotaverin kan endda lindre hovedpine, mave- og tarmkramper, men de eliminerer ikke tandpine.

Lokal anæstetisk effekt

Brug af aspirin eller No-shpa lindrer ikke systematisk tandpine. Er det muligt at bruge disse midler til at få en lokal smertestillende effekt? Hvor effektiv er det?

  • Drotaverinum har ikke en stærk lokal smertestillende effekt, men svag anæstesi opstår, når den tages. Med dens anvendelse vises der også symptomer som følelsesløshed i tungen og slimhinden i munden. Ingen-spa som lokalbedøvelse er praktisk, fordi det ikke har åbenlyse bivirkninger;

No-spa - lokalbedøvelse, lindrer smerter, har ingen bivirkninger.

  • undertiden placeres aspirin inde i tanden, men dette anbefales ikke. Aspirin er ikke en lokalbedøvelse, men kan være irriterende for mundslimhinden. Bedøvelse er muligvis ikke, og en forbrænding af slimhinden er ret.

Anmeldelser om behandling af tandpine med aspirin

For nylig hele aftenen og hele natten forfærdeligt plaget med tandpine. Især smerten blev intensere om natten - jeg var klar til at klatre op på væggen. Desværre var der ikke andet end noshpa og aspirin fra smertestillende medicin i lejligheden i mit hjemmemedicinskab, og disse medicin hjalp mig ikke meget. Om morgenen straks til tandlægen gjorde hun bedøvelse, og kun ca. 10 minutter efter injektionen begyndte smerterne at falde. Det viste sig, at der var en revne i tanden, i nærheden af ​​hvilket emaljen begyndte at kollapse, hvorved nerven gradvist blev udsat.
Selvfølgelig har jeg allerede helbredet min tand, men fornemmelserne efter denne søvnløse nat er stadig friske i min hukommelse.

Aspirin hjælper ikke, medmindre det ikke skader, på grund af dets indblødning åbner, med det mindste skæring, blodet er svært at stoppe. Læg en tablet med analgin på tanden, og smerten vil passere. Og det er bedre at gå til tandlægen, helbrede tanden og ikke lide.

ASPIRIN® - liv uden smerter

Et af de mest berømte lægemidler i verden, ASPIRIN ®, optrådte i 1897 på laboratoriet hos den tyske kemiker Felix Hoffman, der arbejdede på Bayer. Faderens helbredstilstand skubbede ham til oprettelsen af ​​videnskabsmanden - han led af alvorlige reumatiske smerter og kunne ikke bevæge sig, og de midler, der eksisterede på det tidspunkt hjalp ikke eller forårsagede for udtalt bivirkninger. Det var søgningen efter et effektivt og sikkert (se "Pharmacy Weekly" nr. 42 (613) dateret 10/29/2007 og nr. 41 (612) fra 10/22/2007) smertestillende medicin, der førte F. Hoffman til syntesen af ​​ASPIRIN ®. Fra det øjeblik begyndte hans triumf procession på planeten, og i dag er ASPIRIN ® stadig en af ​​de mest berømte og populære analgetika i verden..

Smerter er en meget vigtig forsvarsmekanisme. For at beskytte kroppen mod en ødelæggende faktor manifesteres dens motorkomponent - refleksen for at undgå: at trække armen tilbage, søge efter en tvungen position, reducere motoraktiviteten. Der er mennesker med en medfødt manglende evne til at føle smerter, og som et resultat af manglen på dets beskyttende funktion lider de af alvorlige kvæstelser og brud samt forskellige sygdomme, fordi de ikke føler smerter og ikke søger lægehjælp rettidigt.

Smerter er et alvorligt tegn på problemer i kroppen, men så snart signalfunktionen for smerte er opbrugt, bliver det ondt. Ved langvarig eksponering skaber smerter konstant ubehag, ledsages af en forringelse af humøret, udseendet af en følelse af frygt, angst, fører til et fald i immunitet og psykosomatiske lidelser.

Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er, ikke-narkotiske smertestillende midler, antipyretika) er medikamenter med forskellige kemiske strukturer, der har antiinflammatoriske, smertestillende og antipyretiske virkninger og ikke har narkogent potentiale. Den smertestillende virkning af ikke-narkotiske smertestillende midler, herunder acetylsalicylsyre (ASA), udvikler sig som regel inden for 0,5–2 timer efter deres administration og manifesterer sig hovedsageligt med moderat smerte, især med somatisk smerte (opstår når en skadelig irriterende virkning på frie nerver afslutninger i huden, subkutant lag, muskler og led), i mindre grad med visceral (udvikler sig med irritation af smertereceptorer placeret i de indre organer) og neuropatisk (med irritation af periferien eskih nerve afferents smertefølsomhed i rygmarven og hjernen). Denne gruppes midler er praktisk talt ineffektive i smerter forårsaget af svær traume, abdominal kirurgi osv..

Den smertestillende virkning af NSAID'er er primært en konsekvens af deres antiinflammatoriske virkning, det vil sige forbundet med et fald i dannelsen af ​​inflammatoriske mediatorer, som også udviser egenskaber for allergifremkaldende stoffer (kinins, prostaglandiner, cytokiner, neuropeptider osv.) Og på den anden side med et fald i vævødem. i fokus på betændelse og svækkelse af den mekaniske kompression af nociceptorer i den. Et vigtigt punkt i den antiinflammatoriske virkning af NSAID'er er deres hæmning af cyclooxygenase (COX) enzym. ASA hæmmer irreversibelt COX-1 og COX-2.

Det er kendt, at den smertestillende virkning af NSAID'er udvikler sig efter 10-30 minutter og antiinflammatorisk - efter 2-12 timer. Dette indikerer den centrale komponent i den smertestillende effekt, som ikke er forbundet med eliminering af den inflammatoriske reaktion. En række undersøgelser har vist, at ASA har evnen til at hæmme transmissionen af ​​perifere smerteimpulser til centralnervesystemet (Chen A.C.N., Chapman C.R., 1979; Yaksh T. et al., 1992).

En læge af enhver specialitet står over for problemet med smerter og kampen mod det. Apotekere og farmaceuter står også ofte over for dette problem, som patienter behandler spørgsmålet om smertelindring. Specielt ofte beder de om et receptpligtig smertestillende middel til at lindre akutte eller kroniske smerter med lav eller medium intensitet, hvilket ikke fik dem til at se en læge. Stop af mere alvorlige former uden først at konsultere en læge udgør en alvorlig fare for patienten, da det kan maskere livstruende patologiske tilstande. I denne publikation overvejer vi lindring af smerter ved hjælp af det allerede effektive og sikre ASPIRIN ® -lægemiddel, som med succes er blevet brugt i mere end 100 år..

Når man kontakter et apotek eller en læge med spørgsmålet om anæstesi, klager patienter over den del af kroppen, hvor smerten er lokaliseret - hoved, tand, led, muskel og nervesmerter.

Hovedpine er et af de mest almindelige symptomer, som læger støder på. Mindst 45 sygdomme er kendt, hvor hovedpine kan være den eneste eller førende manifestation. Det kan være af en anden karakter og lokaliseret i forskellige områder af hovedet, afhængigt af årsagerne, der har forårsaget det. Hovedpine kan være et tegn på truende patologiske tilstande såsom hypertension, hjernesvulst, intrakraniel hypertension, meningitis, encephalitis osv., Og dette er faren for selvmedicinering. Der er dog flere klassiske årsager til hovedpine, hvor brugen af ​​ASPIRIN ® er meget effektiv..

Migræne er en tilbagevendende hovedpine af pulserende karakter, hvis udvikling er forbundet med krampe og ekspansion af hjernearterier. Normalt er smerten ensidig, men fra et angreb til et angreb kan siden ændre sig. Hos børn er hovedpinen ofte bilateral og lokaliseret i frontalregionen. I de fleste tilfælde forekommer migræne først i alderen 10-30 år. Begyndelsen af ​​et angreb kan forhåndsskygges af en aura - særlige stereotype fornemmelser, der opstår umiddelbart før et smerteanfald: flimrende foran øjnene, lysglimt, forvrængning af opfattelsen af ​​verden, følelsesløshed i ekstremiteterne, ubehag i maven osv. Angrebet kan dog begynde pludseligt. Migræne reducerer meget alvorligt livskvaliteten for patienter og deres evne til at arbejde, hvilket tvinger dem til konstant at leve i frygt for et nyt angreb.

Migræne betragtes som en kvindelig sygdom, især forekommer det hos kvinder 18-45 år gamle. Ikke desto mindre lider mænd ofte af denne lidelse. Som regel er dette succesrige mennesker, ansvarlige og uddannede, samtidig følelsesmæssigt sårbare. Migræne kaldes spøgtigt store sygdomme - Julius Caesar, Frederick Chopin, Friedrich Nietzsche, Charles Darwin, Sigmund Freud, Thomas Jefferson, Edgar Allan Poe og mange andre berømtheder led af denne lidelse.

I øjeblikket bruges et stort antal medicin til at stoppe et migræneanfald, blandt hvilket der gives et betydeligt sted til 5HT-serotoninreceptoragonister - triptaner. Disse lægemidler lindrer migrætsmerter godt, men har to største ulemper: høje omkostninger og begrænset anvendelse hos patienter med hjerte-kar-sygdomme. Derfor er der en konstant søgning efter alternative medicin til behandling af migræne. Et af disse lægemidler er det klassiske smertestillende ASPIRIN ®. I 2007 blev vinderen af ​​prisen for enestående resultater i studiet af dette stof professor Hans-Christoph Diener, ekspert inden for hovedpine og direktør for en neurologisk klinik ved University of Essen i Tyskland. Og han modtog denne pris (på XIII International Congress on Headache i Stockholm) netop for forskning i brugen af ​​ASPIRIN ® til migræne, hvis resultater beviste dens effektivitet.

Mekanismen til den smertestillende virkning af ASPIRIN ® for migræne er ikke undersøgt fuldt ud. Det antages, at det har en kombineret effekt (perifer - COX-blokade og central - hæmning af transmission af smerteimpulser i rygmarven). I øjeblikket overvejes også teorien om at blokere den endotel-afslappende faktor (nitrogenmonoxid - NO), der forårsager vasokonstriktion (en effekt modsat brugen af ​​nitrater ved koronar hjertesygdom). Således kan ASPIRIN ® - et effektivt, sikkert og billigt middel mod migræne - tjene som et lægemiddel, hvorfra du skal begynde at stoppe angrebet, og skifte til triptaner skulle være i tilfælde af, at der ikke kunne opnås en markant smertestillende effekt..

Et stort antal mennesker lider også af psykogen hovedpine. Denne tilstand inkluderer en hovedpine af mental og fysisk stress med angst og depression. Det er oftest forårsaget af øget stress, kronisk stress, træthed, akut følelsesmæssig nød, overdreven alkoholforbrug, rygning - faktorer, der allerede er almindelige i en moderne persons liv. Mekanismen for udvikling af sådan smerte er forbundet med spændinger i livmoderhalsen, tyggelse, tidsmuskler, ansigtsmuskler, som kan være forbundet med følelsesmæssig stress - en ufrivillig reaktion af ansigtsmusklene og hovedbundsmusklerne som reaktion på stærke følelser, endda positive! Smertesyndrom forekommer ofte, og som et resultat af forkert tvungen kropsposition under stillesiddende arbejde, ubehagelig holdning under søvn; Det kan også være forårsaget af lang skitring, tænding af tænder, tyggegummi. Patienter klager over ømme eller pres på hovedpine, normalt diffuse eller lokaliserede i det occipitale, temporale eller frontale område og næsten altid bilaterale.

Behandlingen af ​​psykogen hovedpine har visse problemer. Som navn og mekanisme for forekomst er det for en vellykket terapi nødvendigt at fjerne de forkerte psykologiske stereotyper af patientens opførsel. Situationen er imidlertid kompliceret af det faktum, at mange mennesker, der lider af denne type hovedpine, har kliniske tegn på depression, og uden tilstrækkelig antidepressiv behandling til at hjælpe dem er næsten umuligt.

Under alle omstændigheder bør du ikke udholde hovedpine, fordi dette forværrer ubehagelige psykologiske oplevelser og kan føre til en forøgelse eller konsolidering af dens stereotype udseende som reaktion på psykologisk stress. Og her vil ASPIRIN ® være meget nyttig - det giver dig mulighed for effektivt at eliminere smerter. For at øge effekten anbefales det at udføre en uafhængig massage af det tidsmæssige område, nakkemuskler, gnide hovedbunden med fingerspidserne. Og det vil være muligt at finde ud af psykologiske problemer, efter at smerten er gået.

Hovedpine kan også forekomme ved forkølelse, og brugen af ​​ASPIRIN ® for at stoppe dette symptom har længe været en klassisk behandling, især da det har en antipyretisk og antiinflammatorisk virkning..

Tandpine er et klart signal om, at du har brug for at se en tandlæge. Hvis dette ikke kan gøres med det samme, skal det naturligvis fjernes, men den konstante anvendelse af et smertestillende middel uden tilstrækkelig tandpleje kan føre til tab af tænder eller udvikling af alvorlige komplikationer. ASPIRIN ® kan reducere sværhedsgraden eller fjerne tandpine, så den kan anbefales som et smertestillende middel, og i dette tilfælde, især da det ofte er ved hånden eller i et hjemmemedicinskab. Som i nærvær af en midlertidig virkning og i dens fravær, vil det være tilrådeligt at straks konsultere en tandlæge.

Akut, kronisk eller hyppigt tilbagevendende smerte i led, knogler og muskler er en almindelig forekomst hos voksne, og det generer ofte ældre mennesker. Ved patogenesen af ​​sådan smerte spilles en vigtig rolle af mekaniske faktorer (overbelastning af leddet, især en syg eller beskadiget, strækning af sene-ligamenteapparatet), betændelse i synovialmembranen, mikrosirkulationsforstyrrelser; metaboliske forstyrrelser i knoglerne; udvikling af inflammatoriske og degenerative ændringer i leddene. Som et resultat af disse processer akkumulerer ledvæv algetika (vævsproteaser, kininer, prostaglandiner, histamin, serotonin), som irriterer smertereceptorer (nociceptorer) placeret i hele kroppen, med undtagelse af hjernen, og giver anledning til en følelse af smerte. Der er ingen smertereceptorer i synovialmembranen, brusk og meniski, men ledsmerter hos mennesker i forskellige aldre er oftest forbundet med ændringer i det periartikulære væv, der er rig på nociceptorer..

De kliniske manifestationer af reumatiske sygdomme er forskellige, men der er en karakteristik - det såkaldte artikulære syndrom: svær langvarig smerte, lokal betændelse, manifesteret ved hævelse, forhøjet hudtemperatur over de berørte led, ledkonfiguration og deformation (ændring i dens form på grund af hævelse af periartikulært væv og patologisk vævsvækst), begrænsning af bevægelse i leddet og som en konsekvens af en krænkelse af dens funktion. Betændelse er den mest universelle patologiske proces, der ligger til grund for de kliniske manifestationer af reumatiske sygdomme.

Alle medikamenter i NSAID-gruppen, inklusive ASPIRIN ®, er meget effektive til at eliminere smerter og betændelse i denne patologi, men endnu en gang skal faren for selvmedicinering og behovet for at konsultere en læge for langvarig og intens smerte i ledene understreges, og endnu mere, hvis dette ledsages af dem. deformation eller svær ødemer. Imidlertid vil ASPIRIN ® med en skade eller forstuvning effektivt eliminere betændelse og smerter..

De mest almindelige årsager til muskelsmerter er: influenza og andre akutte luftvejsinfektioner, ischias, blå mærker eller muskelspænding - ASPIRIN ® vil hurtigt og effektivt eliminere smerter under alle disse tilstande..

Hver for sig er det nødvendigt at dvæle ved patologisk smerte - en tilstand, når smerter bliver en uafhængig form af sygdommen. For en bedre forståelse af spørgsmålet fremhæver vi kort tidens syn på patogenesen af ​​smerte..

Opfattelsen af ​​smerte som en refleks handling er forældet. Grundlaget for moderne synspunkter er teorien om neuromatrix - en ny konceptuel model af nervesystemet (Melzack R., 1999). I henhold til denne teori genereres alle de kvalitative egenskaber ved smerte i hjernen, og perifere stimuli repræsenterer kun ikke-specifikke "triggere". Dette betyder, at skadesignaler overføres til centralnervesystemet, hvor der på grundlag af tidligere oplevelse af smerteoplevelser, social stereotype og funktionel tilstand af kroppen dannes en smertefølelse, som personen opfatter.

Med langvarig smertsstimulering bliver normale følsomme neuroner hyper-exciterbare, og områder med unormal aktivitet vises i dem. En sådan aktivitet fører til dannelse i nerveenderne af algogene stoffer: serotonin, prostacycliner, leukotriener, cytokiner, bradykininer. Alle disse biologisk aktive stoffer forbedrer og understøtter perifer smertestimulering markant. En sådan patologisk proces kaldes neurogen inflammation. Smerter kan forekomme, selv med let vævsirritation i alle indvendige organer, hvilket er typisk for patienter med kroniske degenerative sygdomme i muskuloskeletalsystemet, irritabelt tarmsyndrom osv..

En øget strøm af impulser i det centrale nervesystem fører til central sensibilisering, der bringer den patologiske proces til et nyt niveau af udvikling, udseendet af virtuel smerte uden tilstedeværelse af en irriterende, hvilket er meget smertefuldt for patienter og dramatisk påvirker deres livskvalitet.

ASPIRIN ® virker på de to første led af kronisk smerte - svækker perifer nociception og den perifere sensibilisering af nervesystemet, der er forbundet med det. Derfor er lægemidlet indiceret til behandling af patologisk smerte og reducerer også sandsynligheden for en sådan tilstand på grund af utidig og utilstrækkelig lindring af kroniske smerter.

Vi berørte kun nogle almindelige tilfælde af brugen af ​​smørestillende smertestillende ASPIRIN ® og sørgede for, at dette velkendte lægemiddel er effektivt og sikkert til at stoppe smerter af forskellige oprindelser. Skade på patientens helbred kan være forårsaget af smertelindring uden tilstrækkelig medicinsk hjælp, såvel som manglen på nødvendig smertelindring. Som mellemgrund kan ASPIRIN ® vælges..

- ASPIRIN ® er effektiv til smerter med lav eller medium intensitet, især inflammatorisk genese;

- brugen af ​​ASA såvel som enhver anden smertestillende middel eliminerer kun symptomerne, men ikke årsagen til sygdommen, så udseendet af smerte er et signal om, at det er nødvendigt at se en læge så hurtigt som muligt;

- ASPIRIN ® anbefales ikke til brug i sygdomme i fordøjelseskanalen, gigt, hæmofili eller andre blodkoagulationsforstyrrelser, når du tager antikoagulantia og overfølsomhed over for ASA..

Når man afslutter en anden sektion af den medicinske ”biografi” af ASPIRIN ®, skal det understreges, at på trods af dets mere end et århundrede med medicinhistorie, under hensyntagen til uddybning og udvidelse af vores viden om dens virkningsmekanismer samt patogenesen af ​​begyndelsen og udviklingen af ​​smerte som en mulig uafhængig nosologisk enheder, brugen af ​​ASPIRIN ® og andre derivater af ASA som smertestillende middel er stadig relevant i dag, hvilket objektivt antyder et godt videnskabeligt og praktisk perspektiv. o

A. P. Victorov,
Læge i medicinske videnskaber, professor, leder af afdelingen for klinisk farmakologi med laboratoriet for funktionsdiagnostik ved National Scientific Center “Institut for kardiologi opkaldt efter N. D. Strazhesko »Ukraines AMS

Aspirin til hovedpine

Smerter i hovedet kan forårsage alvorligt ubehag, handicap og et naturligt ønske om i det mindste at tage nogle midler, om ikke blot at slippe af med disse fornemmelser så hurtigt som muligt. Men særlige stærke lægemidler er ikke altid til rådighed. Men aspirin i et hjemmemedicinskab er som regel altid det.

Er disse piller sikre som tidligere antaget, hjælper aspirin med en alvorlig hovedpine, hvornår og hvordan man tager det - du skal kende disse oplysninger for ikke at blive udsat for endnu større sundhedsmæssige problemer.

Om stoffet

Lægemidlet henviser til ikke-narkotiske smertestillende midler, ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Det aktive stof her er acetylsalicylsyre, der har antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger..

Lægemidlet lindrer hovedpine på grund af evnen til at reducere det intrakranielle tryk (intrakranielt tryk), idet blodet tyndes.

Aspirin fås i form af tabletter med doseringer:

  • 100 eller 500 mg;
  • 350 mg hver;
  • 50, 100 og 300 mg (brusende vandopløselige tabletter).

Den sidstnævnte mulighed er takket være skallen mere modstandsdygtig over for virkningen af ​​kaustisk gastrisk juice end konventionelle tabletter. Dette reducerer sandsynligheden for negative effekter på den delikate maveslimhinde.

Brændende tabletter absorberes hurtigere i blodet efter opløsning i vand, hvilket sikrer en hurtig indtræden af ​​terapeutisk virkning.

Indikationer

Tag stoffet giver mening i følgende tilfælde:

  • migræneanfald;
  • feber med en infektiøs virussygdom;
  • smerter (inklusive hovedpine) af forskellig intensitet;
  • med mild smerte i muskler og led;
  • for at forhindre trombose, cirkulationsforstyrrelser i hjernen, hjerteinfarkt (inklusive sekundær), emboli.

For at løse hjerteproblemer (angina pectoris, forebyggelse af slagtilfælde) samt for at udelukke tromboembolisme ordineres en specialiseret mulighed - Aspirin Cardio.

Men med enhver recept, er det vigtigt at overholde de doser, der er ordineret af lægen. Selvadministrering af aspirin fører ofte til alvorlige bivirkninger og forværring.

Sådan bruges

Hvordan man tager aspirin fra hovedpine eller feber - afhænger af personens sundhedsstatus og alder.

Det blev tidligere antaget, at det er muligt at give lægemidlet til børn, der er ældre end 5 år, på 0,25 - 0,75 mg ad gangen og ikke mere end 1,5 g pr. Dag. Men nu anbefaler lægerne ikke at give dette middel indtil 14-16 år på grund af det store antal bivirkninger, og kun undtagelsesvis 250 mg (enkeltdosis) højst 750 mg / dag. Det er bedre for babyer at erstatte produktet med specielle børnepræparater oprettet på basis af Ibuprofen eller Paracetamol.

Voksne får lov til at tage 1 g af lægemidlet ad gangen (maksimalt), men ikke mere end 3 g / dag.

Tag aspirin før måltiderne, skyllet ned med vand, mælk eller et alkalisk mineralvand. En time før du tager medicinen, skal du nægte krydret mad og citrusfrugter, fordi de "hjælper" aspirin med at korrodere maveslimhinden yderligere. Brændende tabletter opløst i et glas vand.

Det er forbudt at tage medicinen uden tilladelse fra lægen i mere end 3 dage!

Under graviditet

Aspirin til hovedpine under graviditet er forbudt i første trimester, når fosterets organer og systemer er i dannelsesstadiet. Indgreb i enhver kemi på dette tidspunkt er ekstremt uønsket. Du kan ikke tage dette medikament i 3. trimester, fordi på grund af egenskaben af ​​aspirin til at tynde blodet, øges risikoen for at åbne blødning under fødsel.

I denne periode er læger bange for følgende konsekvenser:

  • perenashivanie af fosteret;
  • sandsynligheden for en spontanabort;
  • udvikling af komplikationer i fosteret (inklusive hjerte og lunge);
  • frigørelse af morkagen;
  • krænkelse af barnets reproduktive funktion;
  • mulige patologier af testikler og drenge;
  • blødende.

En undtagelse er 2. trimester, men så er det kun lægen, der beslutter, om det er muligt for en gravid kvinde at tage Aspirin fra hovedpine, og hvor meget.

Doseringer af medikamentet i denne periode bør reduceres betydeligt til den mængde, der ikke trænger igennem moderkagen og ikke skader babyen.

Men for større sikkerhed er det bedre at erstatte aspirin med et andet smertemedicin, der ikke er farligt under graviditet..

Ved fodring

Aspirin hjælper med hovedpine eller ej, men det er farligt at tage det under fodring. ASA trænger ind i mælk og påvirker babyens sårbare krop negativt:

  • øget blødning;
  • indre blødninger med forekomsten af ​​hæmatomer på huden;
  • diatese;
  • effekt på blodkoagulationshastighed;
  • nedsat hørelse;
  • nyresvigt (kronisk);
  • astma;
  • anæmi (jernmangel);
  • bronchospasme og polypper i næsen som en allergisk reaktion;
  • negative effekter på mave-tarmkanalen, op til maveblødning;
  • skade på leveren og hjernen (Reye's syndrom);
  • et barns død.

Ovenstående er nok til at forstå, hvor farligt det er at drikke stoffet under amning.

Med en tømmermænd

Hovedpine om morgenen efter indtagelse af alkohol før aftenen er en konsekvens af effekten af ​​ethylalkohol på blodkar (de indsnævrer) og blod (bliver viskøs). Dette fører til forekomst af blodpropper og blodpropper, hvilket er især farligt.

Aspirin kan give mærkbare fordele ved hovedpine under en tømmermænd, nemlig:

  1. Lavere tryk.
  2. Det vil have en vanddrivende virkning. Dette vil reducere hævelse og delvist rense kroppen af ​​forfaldsprodukterne af ethanol..
  3. Vil udvide blodkar, der er indsnævret med alkohol;
  4. Sænker blodviskositeten.
  5. Opdeler blodpropper og blodpropper, lindrer smerter.

Tip: effekten af ​​aspirin til hovedpine efter at have drukket alkohol vil forekomme i cirka en time. For ikke at vente så længe er det bedre at bruge en brusetablet.

Hvis der opstår bivirkninger, skal du straks stoppe med at tage medicinen:

  • hoste med blodig udflod;
  • blod i afføringen eller dets sorte farve;
  • halsbrand, kvalme, mavesmerter;
  • døsighed;
  • tværtimod øget smerte i hovedet;
  • tinnitus;
  • temperaturstigning.

For at undgå sådanne manifestationer er det bedre at tage specielle retsmidler mod en tømmermænd (Bison osv.).

Det er nødvendigt at tage aspirin til hovedpine på grund af drukket alkoholholdige drikkevarer ikke tidligere end 12 timer efter at have drukket alkohol. Med en kombination af ethanol og lægemidlet er der en høj risiko for gastrisk blødning, udvikling af mavesår, hjerteanfald, allergier og endda død. Af samme grund er det forbudt at drikke medicinen med alkohol..

Hvis der er et kursus for at tage stoffet, skal du inden festen tage en pille senest 12 timer. Dette kan forresten noget reducere hangoversyndromet om morgenen..

Kontraindikationer, bivirkninger

Lægemidlet er forbudt til brug, hvis der blandt sygdomme hos en person er:

  • hæmofili;
  • øget disposition til blødning;
  • allergi over for acetylsalicylsyre og over for alle ikke-steroide antiinflammatoriske virkninger;
  • astma;
  • diabetes;
  • gigt;
  • nedsat nyrefunktion;
  • sygdomme i mave-tarmkanalen (mave, tolvfingertarmen 12);
  • øget surhedsgrad i maven;
  • alkoholisme.

Det er også forbudt at tage lægemidlet samtidigt med antikoagulerende behandling under 14-16 år under graviditet (1 og 3 trimestere) og amning.

Bivirkninger

I tilfælde af følgende tilstande skal aspirin seponeres øjeblikkeligt:

  • mavesmerter;
  • fald i blodpladetallet (påvist ved blodprøve);
  • allergiske reaktioner (udslæt osv.).

Efter en lang (selvfølgelig) behandling med lægemidlet kan følgende vises:

  • forstyrrelser i insulinproduktionen;
  • Nyresvigt;
  • nyresygdom og MVP (urinvej);
  • blødning i mave-tarmkanalen (manifest som anæmi, mavesmerter, svaghed og tjærelignende afføring);
  • trombocytose;
  • højt blodtryk;
  • blodsygdomme;
  • risiko for at udvikle diabetes;
  • krænkelse af mundhulenes flora;
  • myocardial udtømning.

Enhver af disse manifestationer er farlig og kræver øjeblikkelig udskiftning af stoffet med en mere skånsom mulighed.

Interaktion med andre lægemidler

ASA skal udskiftes med et andet lægemiddel, hvis en person gennemgår behandling:

  • alkoholbaserede stoffer;
  • antikoagulantia til blodfortynding (Warfarin, Heparin);
  • diuretika (diuretika);
  • betablokkere (metoprolol osv.);
  • medicin mod diabetes, gigt, gigt;
  • hæmmere (quinapril, moexipril);
  • antidepressiva (fluoxetin, paroxetin);
  • andre NSAID'er (Naproxin, Ibuprofen).

Hvis lægen finder udnævnelsen af ​​aspirin obligatorisk, er det nødvendigt at justere dosis sammen med de anførte lægemidler.

Analoger

Ud over selve aspirin, fra hovedpine og varme, kan du købe medikamenter, der ligner det. Nogle af analogerne vil variere betydeligt i pris sammenlignet med de sædvanlige billige muligheder for stoffet, men anmeldelserne brugte dem, for det meste kun positive.

Valget af lægemidler med acetylsalicylsyre i sammensætningen og virkningen svarende til aspirin er nu ret bredt. Upsarin Upsa (brusende), Aspirin Complex (pulver), Acetylsalicylsyre MS (tabletter 500 mg) vil hurtigt hjælpe.

Ud over dem kan Acenterin, Asprovit, Anopyrin, Aspirin York hjælpe med hovedpine - midler med ASA i sammensætningen.

Citramon eller Analgin?

Disse er to flere stoffer, ikke mindre populære end aspirin. Og hvis de alle er i medicinskabet, opstår der et rimeligt spørgsmål: hvad er bedre af hovedpine - aspirin eller citramon, og hvorfor? Eller er det bedre at tage et stærkt smertestillende middel?

Faktisk er analgin, selv om et rigtig godt værktøj, der hurtigt hjælper hovedet med at stoppe ondt, nu på listen over forbudte stoffer i lang tid. Det viste sig, at det fører til udviklingen af ​​agranulocytose, som er fyldt med døden. Acetylsalicylsyre, for alle dens liste over bivirkninger, er stadig ikke så farlig, så hvorvidt man skal lindre smerter med aspirin eller analgin bør afgøres sammen med lægen. Skønt det nu bliver stadig vanskeligere at finde ren analgin på apoteker.

Citramon er en universal "head" tablet, som på grund af dens sammensætning stadig ikke er tilladt til salg i Vesten. Acetylsalicylsyre, koffein og paracetamol er stoffer, der er en del af lægemidlet og sammen i lang tid at stoppe selv alvorlige smerter i hovedet. En enkelt dosis citramon gør ingen skade, men dens konstante anvendelse vil påvirke leveren negativt.

Aspirin er en effektiv, men ikke så ufarlig medicin. Og hvis det tidligere blev taget af den mindste grund og uden medicinsk tilladelse - betyder det ikke, at der ikke er nogen skade på stoffet. Listen over kontraindikationer og bivirkninger af dette lægemiddel er temmelig stor, derfor skal du være forsigtig, når du tager den..