Vigtigste

Encephalitis

BEKRÆFTET PAIN FOR PAIN! *

Latin navn: Ascophenum-P

ATX-kode: N02BA71

Aktiv ingrediens: Acetylsalicylsyre + koffein + Paracetamol (Acetylsalicylsyre + koffein + Paracetamol)

Producent: Pharmstandard OJSC, Rusland

Forfalden beskrivelse den: 10.26.17

Pris i online apoteker:

Askofen-P - en medicin relateret til kombinationsmidler, der har en smertestillende og antipyretisk effekt.

Aktivt stof

Acetylsalicylsyre + koffein + Paracetamol (Acetylsalicylsyre + koffein + Paracetamol).

Slip form og sammensætning

Frigivelsesformen for dette lægemiddel er fladcylindriske hvide tabletter med skråning og risiko.

Tabletter1 fane.
acetylsalicylsyre200 mg
paracetamol200 mg
koffein40 mg
Hjælpestoffer: kartoffelstivelse, povidon (medicinsk med lav molekylvægt polyvinylpyrrolidon), stearinsyre, talkum, calciumstearat, silikoneemulsion KE-10-12, vaselinolie VGM-30M.

Indikationer til brug

  • hovedpine og tandpine;
  • migræne;
  • neuralgi (akut, svær, brændende smerte, der spreder sig langs nervestammen eller langs dens grene);
  • arthralgi (ledsmerter);
  • myalgi (muskelsmerter);
  • smertefuld menstruation.

Lægemidlet bruges til febersituationer forårsaget af forkølelse og / eller gigtesygdomme..

Kontraindikationer

Det er kategorisk kontraindiceret i mave / duodenalsår og i tilfælde af gastrointestinal blødning, uanset om disse tilstande i øjeblikket er observeret eller er blevet overført tidligere.

Kontraindikationer til brug:

  • alvorlig nedsat lever / nyrefunktion;
  • graviditet og ammeperioden;
  • hæmoragisk diathese (ledsaget af høj blødning);
  • individuel intolerance over for de komponenter, der udgør stoffet.

Der skal udvises ekstrem forsigtighed ved bronkial astma og gigt (ledsygdom).

Dette lægemiddel anbefales ikke til børn under 15 år med skoldkopper eller influenza, da der i dette tilfælde er stor sandsynlighed for at udvikle komplikationer.

Brugsanvisning Askofen-P (metode og dosering)

Lægemidlet ordineres 1-2 tabletter 2-3 gange dagligt oralt. For at reducere den irriterende virkning på organerne i mave-tarmkanalen anbefales lægemidlet, at det tages efter måltider med mælk eller alkalisk mineralvand.

Den maksimale tilladte daglige dosis er 6 tabletter. Intervallet mellem doserne skal være mindst 4 timer, og for patienter med nedsat nyre- eller leverfunktion - 6 timer.

Behandlingsforløbet er 5 dage som bedøvelsesmiddel og 3 dage for at normalisere temperaturen..

Som foreskrevet af lægen kan dosis af lægemidlet og behandlingsforløbet øges.

Bivirkninger

Først og fremmest vil bivirkningerne af dette lægemiddel påvirke fordøjelsessystemet. I dette tilfælde forværring af slimhinden, forværring af erosive processer, udvikling af blødning er mulig. Alt dette ledsages af smertefulde fornemmelser og en følelse af kvalme..

I sjældne tilfælde kan indtagelse af Askofen-P føre til en funktionsfejl i nyrerne / leveren eller påvirke blodformlen.

Individuel intolerance over for visse komponenter i dette lægemiddel kan forekomme i urticaria eller bronchospasm.

Overdosis

En overdosis af Askofen-P manifesteres af smerter i maven, nedsat hørelse / syn og fordøjelsesbesvær.

Hvis doseringen af ​​dette lægemiddel er overskredet markant, er et koma muligt.

I tilfælde af forgiftning af kroppen med dette lægemiddel er det nødvendigt straks at skylle maven og udføre symptomatisk behandling.

Analoger

Analoger efter ATX-kode: Aquacitramone, Acifein, Parkocet, Citramarine, Excedrine, Coficil-Plus.

Tag ikke en beslutning om selv at udskifte stoffet, konsulter en læge.

farmakologisk virkning

  • Acetylsalicylsyre fungerer som det vigtigste aktive stof, det er det der giver undertrykkelse af syntesen af ​​prostaglandiner (hormonlignende stoffer). Disse stoffer er på sin side ansvarlige for dannelse af ødemer på stedet for betændelse, smerter, inhibering af tromboseprocessen og limning (aggregering) af blodplader.
  • Takket være acetylsalicylsyre reduceres smerten forårsaget af inflammatoriske processer markant, og blodmikrosirkulation i fokus på betændelse forbedres.
  • Koffein, som er en del af præparatet, øger arbejdsevnen (fysisk og mental) markant, reducerer følelsen af ​​træthed og reducerer døsighed. Koffein normaliserer cerebral vaskulær tone og fremskynder blodgennemstrømningen.
  • Paracetamol hjælper med at reducere varmen og har en smertestillende effekt.

specielle instruktioner

  • Det er strengt forbudt at drikke alkohol, mens man tager dette stof..
  • I tilfælde af langvarig behandling skal leverfunktionen overvåges..
  • Acetylsalicylsyre reducerer dens antiplateletvirkning, så patienten skal underrette lægen om Askofen-P, hvis han har operation.
  • Lægemidlet ordineres ikke til børn og unge under 18 år til lindring af smerter, og som en febrifuge er Askofen-P kontraindiceret hos børn under 15 år på grund af den høje risiko for Reye-syndrom.

Under graviditet og amning

Kontraindiceret under graviditet og amning. En enkelt anvendelse af lægemidlet i 2. trimester af graviditeten er acceptabel, hvis den forventede fordel for moderen er højere end den potentielle risiko for fosteret.

Hvis der haster med at tage Askofen-P under amning, anbefales det at stoppe amning.

I barndommen

Lægemidlet er kontraindiceret hos børn under 15 år som antipyretikum og hos unge under 18 år som bedøvelsesmiddel.

I alderdom

Med nedsat nyrefunktion

Lægemidlet er kontraindiceret ved alvorlig nedsat nyrefunktion.

Med nedsat leverfunktion

Ikke indiceret til svær leverdysfunktion.

Drug interaktion

  • Reducerer den terapeutiske virkning af indirekte koaguleringsmidler, reserpin, heparin, hypoglykæmiske lægemidler, steroidhormoner, spironolacton, furosemid, antihypertensive hjerter, anti-gigtemidler, der fremmer udskillelse af urinsyre.
  • Forbedrer den toksiske virkning af GCS, sulfonylureaderivater, methotrexat, ikke-narkotiske smertestillende midler og ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
  • Det anbefales ikke at kombinere lægemidlet med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og alkohol.
  • Paracetamol er i stand til at forbedre virkningen af ​​antikoagulantia.

Apoteks-feriebetingelser

Over disken.

Betingelser for opbevaring

Lægemidlet skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Holdbarhed er 3 år..

Pris på apoteker

Askofen-P-pris for 1 pakke fra 51 rubler.

Beskrivelsen på denne side er en forenklet version af den officielle version af narkotikamerkningen. Oplysningerne gives kun til informationsformål og er ikke en vejledning til selvmedicinering. Før du bruger lægemidlet, er det nødvendigt at konsultere en specialist og læse de instruktioner, der er godkendt af producenten.

Askofen-P

Priser i online apoteker:

Askofen-P - et kombineret medikament, der har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk effekt på kroppen.

Slip form og sammensætning

Askofen-P fås i tabletter, der hver indeholder:

  • Acetylsalicylsyre - 0,2 g;
  • Paracetamol - 0,2 g;
  • Koffein - 0,04 g.

Indikationer til brug Askofen-P

I henhold til instruktionerne bruges Askofen-P til feber og moderat smertsyndrom af forskellig art. Lægemidlet kan forbedre tilstanden af ​​hovedpine og tandpine, migræne, neuralgi, myalgia, arthralgi, dysalgomenorrhea, sygdomme ledsaget af feber.

Kontraindikationer

Brug af Askofen-P er kontraindiceret under følgende forhold:

  • Overfølsomhed over for komponenterne i lægemidlet, herunder ”aspirin” -astma;
  • Ulcerative læsioner i fordøjelseskanalen;
  • Gastrointestinal blødning;
  • Hæmorragisk diathese;
  • hypoprotrombinæmi;
  • K-vitamin;
  • Hæmofili;
  • Nyresvigt;
  • Graviditet og amning;
  • Svær arteriel hypertension;
  • Koronar hjertesygdom;
  • Glucose-6-phosphatdehydrogenase-mangel;
  • Glaukom;
  • Søvnforstyrrelser;
  • Børn under 15 år.

Askofen-P bør bruges med forsigtighed ved lever- og gigtsygdomme..

Dosering og administration af Askofen-P

Lægemidlet tages oralt. I tilfælde af febersyndrom - 1-2 tabletter 3 gange om dagen efter måltiderne, ikke mere end 3 dage i træk. For at lindre smerter er en enkelt dosis på 2 tabletter mulig. Ascofen-P bør ikke bruges som smertestillende middel i mere end 5 dage. Medicinen skal vaskes med en tilstrækkelig stor mængde væske.

Bivirkninger af Askofen-P

Instruktionerne knyttet til Askofen-P viser, at lægemidlet kan forårsage bivirkninger såsom:

  • Dyspeptiske lidelser;
  • Ulcerative ændringer i mave-tarmkanalen;
  • Nedsat lever- og nyrefunktion;
  • Forværring af bronkial astma;
  • Allergiske reaktioner.

Ved langvarig brug af lægemidlet kan patienten klage over svimmelhed, hovedpine, synsnedsættelse, tinnitus. Askofen-P er i stand til at fremkalde et fald i blodpladeaggregation, nyreskade, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom, døvhed. Hos børn kan Reye-syndrom udvikle sig - ændringer i nervesystemet og psyken, opkast, nedsat leverfunktion.

specielle instruktioner

Når du bruger Askofen-P, skal følgende instruktioner følges:

  • Medicin, der indeholder salicylater, kan forårsage Reyes syndrom hos børn;
  • Langvarig brug af lægemidlet kræver overvågning af blodtællinger og leverfunktion;
  • Askofen-P bremser blodkoagulation, dette skal tages i betragtning, hvis kirurgi er nødvendigt;
  • Acetylsalicylsyre gør det vanskeligt at fjerne urinsyre fra kroppen, hvilket kan provokere i nærvær af patientens tilsvarende disponering et angreb af gigt;
  • Brug af Askofen-P under graviditet kan føre til føtal misdannelser, under amning - til babyens blødning.

Analoger af Askofen-P

Analoger af Askofen-P er sådanne lægemidler som Iralgesic, Coficil-Plus, Citramon P.

Betingelser for opbevaring

I henhold til de vedlagte instruktioner skal Askofen-P opbevares ved stuetemperatur på et tørt, mørkt sted uden for børns rækkevidde. Lægemidlets holdbarhed er 2 år fra fremstillingsdatoen.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Askofen-P: brugsvejledning

Askofen-P er et kombinationsmiddel fra gruppen af ​​smertestillende antipyretika.

Dette lægemiddel er et smertestillende ikke-narkotisk stof, der kombinerer et ikke-steroidt antiinflammatorisk stof, et smertestillende og psykostimulerende middel..

Struktur

Indholdet af aktive stoffer i sammensætningen af ​​lægemidlet Askofen-P:

  • Acetylsalicylsyre - 200 mg.
  • Paracetamol - 200 mg.
  • Koffein - 40 mg.

Som anvendte hjælpestoffer: kartoffelstivelse, stearinsyre, povidon, talkum, vaselin.

Farmakologisk virkning

De aktive komponenter i lægemidlet bidrager til følgende farmakologiske virkninger:

  • Koffein - eliminerer følelsen af ​​træthed og døsighed, øger mental og fysisk aktivitet, hjælper med at øge åndedrætscentrets excitabilitet, udvider blodkar.
  • Acetylsalicylsyre hjælper med at give antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger; reduktion af smerter forårsaget af udviklingen af ​​den inflammatoriske proces; forbedre mikrocirkulationen i fokus på betændelse.
  • Paracetamol - hjælper med at give antipyretiske, smertestillende og moderat antiinflammatoriske virkninger.

Hvorfor Askofen-P tabletter hjælper?

Indikation for brug af lægemidlet Askofen-P er behandling af mild til moderat smertsyndrom af forskellig oprindelse:

  • Hovedpine og migræne.
  • Tandpine.
  • neuralgi.
  • Myalgi.
  • ledsmerter.
  • Algodismenorea.
  • Symptomatisk behandling af feber ved akutte luftvejsinfektioner og influenza.

Brug af lægemidlet påvirker ikke sygdomsforløbet og er et hjælpeelement i behandlingen.

Kontraindikationer

Brug af Askofen-P anbefales ikke i tilfælde af individuel intolerance over for de aktive eller hjælpestoffer af lægemidlet, med erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (akut fase), gastrisk blødning, “aspirin” astma, hæmofili, hæmoragisk diathese, portalhypertension, vitaminmangel K, Nyresvigt.

Lægemidlet er også kontraindiceret i tilfælde af mangel på glucose-6-phospha dehydrogenase, svær arteriel hypertension, alvorlig koronar hjertesygdom, glaukom, øget irritabilitet, søvnforstyrrelser, kirurgiske indgreb, der ledsages af udviklingen af ​​blødning.

Askofen-P kan ikke bruges under fødslen af ​​et barn (1. og 3. trimester), under amning og af patienter yngre end 15 år.

Denne medicin ordineres med ekstrem forsigtighed i udviklingen af ​​gigt og leversygdom..

Påføringsmetode, dosering

Indtagelse af tabletter skal udføres oralt under eller umiddelbart efter et måltid. Det anbefales at tage pillen hver 4. time. Med intens smerte kan du øge en enkelt dosis til 2 tabletter. Den gennemsnitlige daglige dosis er op til 4 tabletter, den maksimale - 8 tabletter. Behandlingsvarigheden bør ikke overstige 1 uge - 10 dage.

Lægemidlet kan ikke bruges i mere end 5 dage som smertestillende middel og mere end 3 dage som antipyretisk medicin uden forudgående recept og medicinsk kontrol. Den behandlende læge kan ordinere en anden dosis, hyppighed og varighed af lægemidlet under hensyntagen til symptomerne på sygdommen og de individuelle egenskaber ved patientens krop.

Overdosis

I tilfælde af overdosering øges risikoen for at udvikle sådanne uønskede bivirkninger:

  • Ved mild beruselse med acetylsalicylsyre, kvalme, tinnitus, kvalme, kan svimmelhed udvikle sig.
  • Ved svær rus kan krampeanfald, døsighed, sløvhed og sammenbrud forekomme. Hvis stoffets negative virkning på kroppen intensiveres, kan luftvejsforstyrrelser observeres. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge.

Som terapi skal vand-elektrolyt- og syre-base-balance konstant overvåges. En stigning i alkali hjælper med at fjerne acetylsalicylsyre fra kroppen.

Bivirkninger

Brug af Askofen-P kan bidrage til udviklingen af ​​sådanne uønskede bivirkninger: erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, opkast, takykardi, forhøjet blodtryk, bronkospasme, allergiske manifestationer.

Langvarig brug af tabletter kan provokere udviklingen af ​​svimmelhed, hovedpine, sløret syn, tinnitus, blødende tandkød, næseblod.

Interaktion med andre grupper af stoffer

Askofen-P kan øge virkningen af ​​indirekte antikoagulantia, heparin, hormoner, hypoglykæmiske lægemidler.

Med samtidig administration af methotrexat og lægemidler fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler øges risikoen for at udvikle uønskede bivirkninger.

I tilfælde af samtidig brug med diuretika, spironolacton, antihypertensiv og gikt mod gigt, kan der observeres et fald i effektiviteten af ​​disse lægemidler..

Askofen-P anbefales ikke at blive kombineret med barbiturater, rifampicin, antiepileptika, salicylamider på grund af risikoen for at udvikle en negativ effekt på leveren.

Samtidig brug af metoclopramid kan hjælpe med til at fremskynde absorptionen af ​​paracetamol.

Kombinationen af ​​paracetamol med alkohol øger risikoen for at udvikle hepatotoksiske effekter.

Yderligere anbefalinger

Da den aktive komponent i lægemidlet Askofen-P - acetylsalicylsyre har indflydelse på blodkoagulation (bremser processen), bør patienten informere lægen om brugen af ​​dette værktøj, hvis der skal udføres operation.

Brug af lægemidlet anbefales ikke i barndommen, da der i tilfælde af infektion er fare for Reye-syndrom. Denne sygdom manifesterer sig i form af opkast og en forstørret lever..

På baggrund af langvarig brug af lægemidlet kræves systematisk overvågning af perifert blod og leverfunktion.

Acetylsalicylsyre kan bidrage til udskillelsen af ​​urinsyre, hvilket kan udløse en forværring af gigt.

På det tidspunkt, hvor du tager Askofen-P tabletter, skal du afstå fra at drikke alkohol på grund af risikoen for at udvikle maveblødning.

Analoger Askofen-P

Følgende medicin er analoger af lægemidlet: Excedrine, Citramon P, Coficil-plus, Citramon Ultra, Citrapar, Migrenol Extra. Hvis det er nødvendigt at vælge en erstatning, tilrådes det først at konsultere en læge.

Opbevaring

Opbevaring af lægemidlet Askofen-P skal udføres på et mørkt sted, beskyttet mod direkte sollys ved en temperatur på højst 25 grader.

Pris Askopen-P

Omkostningerne ved lægemidlet Askofen-P:

  • Piller, 10 stk. - 17-20 rubler.
  • Piller, 20 stk. - 35-45 gnide.

Askofen-P

Priser i online apoteker:

Askofen-P - et kombineret smertestillende-antipyretikum. Det har antiinflammatoriske, antipyretiske, psykostimulerende og smertestillende virkninger..

Slip form og sammensætning

Lægemidlet fås i form af tabletter: fladcylindrisk, hvid eller hvid med en lyserosa / creme farve, med risiko og skrå, lugtfri eller med en svag karakteristisk lugt, marmorering af overfladen er mulig (10 stk.) I konturcelle eller bezjacheyakovyh-pakker, i en papkasse 1, 2 eller 3 konturemballage og brugsanvisning Askofen-P).

Sammensætning af Askofen-P pr. Tablet:

  • aktive ingredienser: paracetamol - 200 mg, acetylsalicylsyre - 200 mg, koffein - 40 mg;
  • hjælpekomponenter: talkum, povidon, calciumstearat, vaselinolie VGM-ZOM, kartoffelstivelse, stearinsyre, silikoneemulsion KE-10-12.

Farmakologiske egenskaber

farmakodynamik

Askofen-P er et komplekst lægemiddel, hvis virkning skyldes egenskaberne for de enkelte komponenter, der udgør dens sammensætning:

  • paracetamol: har smertestillende og antipyretiske virkninger;
  • acetylsalicylsyre: et ikke-steroidt antiinflammatorisk middel med antipyretisk, antiinflammatorisk og smertestillende aktivitet. Virkemekanismen er forbundet med undertrykkelse af cyclooxygenases (COX) 1 og 2, som regulerer syntesen af ​​mediatorer af smerte og betændelse. Acetylsalicylsyre hæmmer også blodpladeaggregering;
  • koffein: stimulerer vasomotorisk og åndedrætscentre, øger refleks excitabiliteten i rygmarven, sænker blodpladeaggregeringen, udvider hjernens kar, knoglemuskler, nyrer og hjerte; aktiverer fysisk og mental ydeevne, reducerer træthed og døsighed.

Farmakokinetik

Der findes ingen oplysninger om farmakokinetikken for Askofen-P.

Indikationer til brug

Askofen-P anvendes til unge over 15 år og voksne med forhøjet kropstemperatur, akutte luftvejsinfektioner og andre infektions- og inflammatoriske sygdomme.

Indikationer for Askofen-P hos voksne er også moderat eller mild smerte (tandpine, migræne, hovedpine, myalgia, arthralgi, brystradikulært syndrom, neuralgi, lændesmerter, menstruationssmerter).

Kontraindikationer

  • arteriel hypertension;
  • alvorlig forløb af koronar hjertesygdom;
  • akut hjerteinfarkt;
  • hyppig ventrikulær ekstrasystol;
  • paroxysmal tachycardia;
  • stratificeret aortaaneurisme;
  • højtrykssyndrom i portvenesystemet;
  • hæmoragisk diathese (hæmofili, thrombocytopenisk purpura, von Willebrands sygdom - Diana, telangiectasia, thrombocytopenia, koagulationsfaktormangel i protrombin i blodet);
  • kirurgisk indgreb ledsaget af blødning;
  • forværring af erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen;
  • svær nyre- og / eller leverdysfunktion;
  • gastrointestinal blødning;
  • vitamin K-mangel;
  • glukose-6-phosphatdehydrogenase-enzymmangel;
  • glaukom;
  • øget irritabilitet;
  • angstlidelser (spontane panikanfald, frygt for åbent rum);
  • søvnforstyrrelse;
  • astma forårsaget af indtagelse af salicylater eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler;
  • børn og unge op til 15 år;
  • første og tredje trimester af graviditeten;
  • perioden med amning;
  • overfølsomhed over for hoved- eller hjælpekomponenter i sammensætningen af ​​Askofen-P eller over for andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Relativ (lægemidlet bruges med forsigtighed):

  • alvorlig hjertesvigt;
  • indikationer af en historie med peptisk mavesår i tolvfingertarmen eller maven;
  • urat (urinsyre) nefrolithiasis;
  • høj urinsyre i blodet;
  • gigt.

Askofen-P: brugsanvisning (dosering og metode)

Askofen-P tabletter tages oralt efter måltider.

Anbefalet dosis - 1-2 stk. to eller tre gange om dagen.

Den maksimale dosis er 6 tabletter pr. Dag. Intervallet mellem doserne bør ikke være mindre end 4 timer. For at reducere lægemidlets irriterende virkning på mave-tarmkanalen skal tabletter tages efter måltider og vaskes med mælk, vand eller alkalisk mineralvand.

Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion skal intervallet mellem doserne være mindst 6 timer.

Tabletter bør ikke tages i mere end 5 dage som et smertestillende middel og mere end 3 dage som et antipyretikum. Andre behandlingsregimer og doseringer af Askofen-P bestemmes af den behandlende læge.

Bivirkninger

  • mave-tarmkanal: kvalme, opkast, manglende appetit, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, diarré, smerter i maven og bækkenet, blødning fra mave-tarmkanalen, leversvigt;
  • hjerte-kar-system: takykardi, arteriel hypertension;
  • urinsystem: nyresvigt;
  • allergiske reaktioner: hududslæt, bronkospasme, angioødem.

I tilfælde af langvarig behandling med lægemidlet kan følgende bivirkninger forekomme: hovedpine, svimmelhed, tinnitus, døvhed, synsnedsættelse, nedsat blodkoagulation, nedsat blodpladeaggregation, en tendens til hudblødning og blødning af slimhinder, papillær nekrose, Reye syndrom hos børn, toksisk epidermal nekrolyse, ondartet eksudativt erytem.

Overdosis

De vigtigste tegn på en overdosis af Askofen-P: takykardi, kvalme, mavesmerter, opkast, hudblekhed, overdreven svedtendens. I tilfælde af let beruselse er tinnitus mulig i vanskeligere situationer - bronkospasme, blødning, åndedrætsbesvær, døsighed, kramper, manglende urinstrømning i blæren, kollaps. Den næste fase er udvikling af progressiv respiratorisk lammelse og dissociation af oxidativ fosforylering, hvilket fører til respiratorisk acidose.

Hvis der opstår symptomer på forgiftning, skal du hurtigt søge lægehjælp. Patienten skal skylle maven og give aktivt kul. Derefter om nødvendigt symptomatisk behandling.

specielle instruktioner

I tilfælde af langvarig brug af Askofen-P anbefales det at overvåge leverfunktion og perifert blodantal (hvide blodlegemer, blodplader, hæmoglobin osv.).

Hvis patienten er operation, er det nødvendigt at advare lægen om at tage medicinen, da acetylsalicylsyre hæmmer blodpladeaggregation.

Lav doser af acetylsalicylsyre reducerer urinsyreudskillelse, hvilket i nogle tilfælde kan forårsage et gigteanfald.

I behandlingsperioden kan du ikke drikke alkohol, da ethanol øger risikoen for blødning fra mave-tarmkanalen.

Påvirkning af evnen til at køre køretøjer og komplekse mekanismer

Askofen-Ps indflydelse på en persons psykomotoriske evner er ikke beskrevet.

Graviditet og amning

Lægemidlet er kontraindiceret i første og tredje trimester af graviditeten. Dette skyldes den teratogene virkning af acetylsalicylsyre: indtagelse af Askofen-P i første trimester kan føre til føtal misdannelse (opsplitning af den øverste gane); i tredje trimester - til hæmning af arbejdskraft og for tidlig lukning af arteriekanalen i fosteret, hvilket er ledsaget af øget tryk i karrene i den lille cirkel og hyperplasi i lungekarrene. I andet trimester kan lægemidlet tages en gang i den anbefalede dosis, og kun hvis fordelen for moderen opvejer den mulige risiko for fosteret.

Acetylsalicylsyre udskilles i modermælk, og dette øger risikoen for blødning hos en naturligt fodret baby (på grund af nedsat blodpladefunktion). Derfor, hvis det er nødvendigt at bruge Askofen-P under amning, anbefales amning at stoppes.

Brug i barndommen

Som antipyretikum ved akutte respiratoriske virale infektioner og andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme er medikamentet kontraindiceret til børn og unge under 15 år (på grund af risikoen for Reye-syndrom).

Som smertestillende middel kan Askofen-P kun bruges til patienter på 18 år og ældre..

Med nedsat nyrefunktion

Lægemidlet er kontraindiceret til patienter med svær nyreinsufficiens.

Med nedsat leverfunktion

Selv hvis der er bevis, er Askofen-P forbudt for personer med svær leverinsufficiens.

Drug interaktion

Ved samtidig anvendelse med indirekte antikoagulantia, steroidhormoner, hypoglykæmiske lægemidler, heparin eller reserpin, forbedres de terapeutiske virkninger af de anførte lægemidler.

Askofen-P reducerer effektiviteten af ​​furosemid, anti-gigt medicin, spironolacton og antihypertensive lægemidler, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre.

Lægemidlet forbedrer de uønskede bivirkninger af methotrexat, ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler, sulfonylurinstoffer, ikke-narkotiske smertestillende midler og glukokortikosteroider.

Kombinationen af ​​Askofen-P med zidovudin, barbiturater, ethanol, rifampicin og antiepileptika bør undgås (på grund af risikoen for hepatotoksicitet).

Paracetamol øger elimineringstiden af ​​chloramphenicol med 5 gange. Metoclopramid fremskynder absorptionen af ​​paracetamol. I tilfælde af gentagen brug af paracetamol er det muligt at forøge virkningen af ​​antikoagulantia (dicumarinderivater). Når de kombineres med paracetamol, bidrager mikrosomale oxidationsstimulerende stoffer til dannelsen af ​​dets toksiske metabolitter, der påvirker leverfunktionen..

Under påvirkning af koffein er absorptionen af ​​ergotamin mere aktiv.

Analoger

Analogerne af Askofen-P er AquaCitramon, Migrenol Extra, Citramon P, Citramon Ultra, Citrapar, Coficil-plus, Citramon-MFF, Citramon P Forte, Excedrine, Citramarin.

Betingelser for opbevaring

Opbevares ved stuetemperatur højst 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn..

Lægemidlets holdbarhed - 3 år.

Apoteks-feriebetingelser

Over disken.

Anmeldelser om Askofen-P

Ifølge anmeldelser er Askofen-P et ret populært og ofte brugt middel mod forskellige typer smerter. Lægemidlet anbefales af cirka 97% af de brugere, der har skrevet deres anmeldelser på Internettet.

Askofen-P eliminerer hurtigt og permanent hovedpine, øger blodtrykket, sænker kropstemperaturen. Lægemidlet er overkommelig og meget billigt.

Patienter inkluderer kontraindikationer, mulige bivirkninger, den bitre smag af tabletter og utilstrækkelig smertestillende effekt for nogle typer smerter (algodismenorrhea, rygsmerter) til lægemidlets ulemper. Askofen-P er ikke egnet til patienter med højt blodtryk, såvel som personer med problemer i mave-tarmkanalen (tabletter irriterer mavens vægge).

Prisen på Askofen-P i apoteker

Tabletter i pakker på 10 stk. Du kan købe for 30-40 rubler. Prisen på Askofen-P i pakker på 20 stk. er 60-70 rubler.